1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Barajı Ergani'nin su sorununu çözecek
Dicle Barajı Ergani'nin su sorununu çözecek

Dicle Barajı Ergani'nin su sorununu çözecek

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinin içme suyu sorunu çözülüyor. Ergani Belediyesi, ilçede yaşanan su sorununu çözmek için ilk adımı attı.

A+A-

Ergani ilçe merkezindeki içme suyu sorunu, belediye tarafından yapılan projeyle çözülüyor. Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, günde 1 milyon kişinin su ihtiyacını karşılayacak su projesinin inşaatına başlandığını söyledi.

Başkan Yalçın, Dicle Barajı'ndan temin edilecek arıtmalı su projesinin Ergani için bir milat olduğunu kaydederek, bu projenin kendilerini için gurur kaynağı olduğunu söyledi.Ergani'den 23 kilometre uzaklıkta olan Dicle Barajı'ndan ilçeye taşınacak olan su projesi için Makam Dağı eteğinde kurulacak ana deponun inşaatına başlandı. Yürütülen çalışma sonucunda Erganililer, son teknolojiyle donatılmış arıtmalı suya kavuşacak. 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan su projesi, arıtmalı ve soğutularak verilecek. Büyük projenin tamamlanmasıyla birlikte var olan yer altı sondaj kuyuları da ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirilecek.Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, hayata geçirilen su projesinin ilçe açısından bir milat olduğunu belirterek, “İlçe sınırlarımız içerisinde iki baraj olmasına rağmen su ihtiyacımız artezyenlerle karşılanmaya çalışılıyordu. 2012 yılında Ergani Belediyesi ile Devlet Su işleri yetkilileri arasında bir protokol imzalandı.

Protokol, 30 yıl vadeli olup gerek bölgenin gerekse Türkiye'nin en kaliteli suyu olacaktır. Makam Dağı'nda kurulacak ana deponun inşaatına başladık. Çok yakın bir zaman içerisinde temel atma töreni gerçekleştireceğiz” dedi.Su projesinin Ergani için asrın projesi olduğunu söyleyen Başkan Yalçın, “Ana depo yeni yerleşim alanına yakın yapıldı. Biz dört buçuk yıldır görevdeyiz ve bu zaman zarfında birçok çalışma yaptık. Büyük değişimler gerçekleştirdik. Ancak bizim için asrın projesi aslında buydu. Bu projeyi başarıyla tamamlayacağımız için hem gururlu hem de mutluyuz. Şimdiden halkımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT