1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dicle: 1921 Anayasası'nın güncellenmesi sorunu çözer
Dicle: 1921 Anayasası'nın güncellenmesi sorunu çözer

Dicle: 1921 Anayasası'nın güncellenmesi sorunu çözer

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, tüm toplumun çözüme yönelmesi gerektiğinin altını çizerek, "1921 Anayasası'nın güncellenmesi bu sorunu çözer. Toplum olarak demokratik sesimizi yüksek tutarsak bu sorunun çözümü çok kolaydır" dedi.

A+A-

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ise, tartışılan konuların tamamının temelinde Kürt sorunu bulunduğunu ifade ederek, son 2.5 yılda bu devasa sorunun çözümü yönünde çok büyük gayret sarf edildiğini söyledi.

İmralı'da başlayan sürecin büyük bir destek aldığını kaydeden Dicle, bu devasa sorununun çözümünün kolay olmayacağını devletin de heyetin de bildiğini belirtti. Sorunun yalnızca Türkiye'nin değil birçok Ortadoğu ülkesinin sorunu olduğunu vurgulayan Dicle, Ortadoğu'nun temel sorunlarından biri olduğunu ve uzun bir tarihi geçmişi olduğunu söyledi. Türk ve Kürt halklarının ortak tarihini hatırlatan Dicle, son 200 yıldır neredeyse bu toprakların barış ve huzur yüzü görmediğini kaydetti. Sorunu çözmek için sorunun cereyan ettiği tarihsel dönemi incelemek gerektiğini söyleyen Dicle, iki halkın ne zaman kimliklerine ve kültürlerine saygı gösterse barışın hakim olduğunu belirtti. Sorunun son 40 yıldır ise binlerce insanın ölümüne yol açtığını söyleyen Dicle, çözüm sürecinde AKP hükümetinin aynı sorumluluğunu taşımadığını ve çatışmalı sürecin başlamasına sebep olduğunu ifade etti.

'Sesimizi yüksek tutarsak bu sorunun çözümü çok kolaydır'

Cumhurbaşkanı'nın çözüm masasını devirdiğini hatırlatan Dicle, bugün ise bu savaşın acılarını konuştuklarını söyledi. Tüm toplumun çözüme yönelmesi gerektiğini altını çizen Dicle, "Ortadoğu adım adım üçüncü dünya savaşına doğru gittiği bir ortamda bizim Türkiye'nin bu alevlerden korumamız gerekiyor. Bu konuda bir mutabakat varken işi zorlaştıran şey devletin 1924 Anayasası. Kürtler tercihlerini Türk kardeşleriyle birlikte koydular. 1921 Anayasası'nın güncellenmesi bu sorunu çözer. Çözüm nasıl olacaktan ziyade, çözümün aslında elimizde olduğunu, iradenin eksik olduğunu söylemek zorundayız. Şark Islahat Planı'ndaki korku halen devletin kodlarında yaşıyor. Biz çözüme yönelmeliyiz. Toplum olarak demokratik sesimizi yüksek tutarsak bu sorunun çözümü çok kolaydır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler