1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİÇEB çevre politikalarını ortaklaştıracak
DİÇEB çevre politikalarını ortaklaştıracak

DİÇEB çevre politikalarını ortaklaştıracak

Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği (DİÇEB) 2 yıl içinde Katı Atık Entegre Tesisi Projesini gerçekleştirecek, diğer yandan çevre politikalarına ortak perspektif ve uygulama getirecek. Diyarbakır merkezde ise katı atıkları tek elden DİÇEB toplayacak.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir, Sur, Bağlar, Kayapınar, Eğil, Ergani, Dicle, Çınar, Bismil, Hani ilçe belediyelerinin üye olduğu DİÇEB, 2014'ün ilk Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı 2 No'lu Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Fırat Anlı, üye belediyelerin eşbaşkanları, Meclis Üyeleri ile DİÇEB'in yöneticileri katıldı.

Toplantı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı ve DİÇEB Müdürü Şahin Elkaan'ın DİÇEB'i tanıtan slayt gösterisiyle başladı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nda Çevre Mühendisi olan Deniz Kıraç DİÇEB'in faaliyetlerini ve gelecek planlamasını anlattı.

Geri dönüşüm ekolojik politikaların gereğidir

Ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, yaptığı konuşmada toplanan katı atıkların her ilçenin kendi bildiği ve modern olmayan bir yöntemle depoladığını vurgulayarak, “Bu yöntem doğaya zarar veriyor. Katı atıkların bu şekilde depolanması kabul edilemez. Bundan sonra toplanacak katı atıklar çağın yöntemlerine uygun şekilde depolanması gerekir” dedi. Toplanan katı atıkların yeniden geri dönüşüme kazandırılmasının ekolojik politikalarının bir gereği olduğunu vurgulayan Kışanak, katı atıkların ekonomiye kazandırılabileceğinin de mümkün olduğunu söyledi.

2 yılda Katı Atık Entegre Tesisi yapılacak

Kışanak, DİÇEB'in 11 belediyenin katı atıklarını bir merkezde toplayarak kurulacak olan Katı Atık Entegre Tesisi ile doğaya zarar vermeden modern olarak bertaraf edileceği ve atıklardan geri dönüşümün sağlanacağını söyledi. DİÇEB'in Avrupa Birliği standartlarına uygun bir proje hazırladığını ifade eden Kışanak, “Hazırlanan projeye tüm ilçeler ortak edilmiştir. Proje bütçesinin büyük bir bölümünün de hibe şeklinde gerçekleşiyor. 34 milyon avronun % 78 Avrupa Birliği, bir kısmını da bakanlık finanse ediyor. Geriye kalan 13 milyon avroluk bütçeyi de DİÇEB bileşenleri ödeyecek. Yapılan çalışmaların ardından proje imza aşamasına gelmiş ve iki yıl sonunda Silvan'da kurulacak Katı Atık Entegre Tesisi'yle proje tamamlanacak” dedi.

Çevre politikalarına ortak uygulama

DİÇEB'in aynı zamanda çevre ile ilgili tüm politikaları ortak perspektif ve uygulamayla ele almaya çalışacağının da altını çizen Kışanak, bu çalışmanın kendileri açısından daha fazla önem taşıdığını söyledi. DİÇEB Genel Kurulu'nda Büyükşehir, Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar'da katı atıkların tek elden yürütülmesi yönünde karar aldı ve kendi yapısını buna göre şekillendirecek.

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi, 5 ilçe belediyesinin ortaklaşa kurduğu Silvan Ekolojik Birliği'ne üye olma kararı aldı. Böylece Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yürütülen tüm çevre hizmetlerine müdahil olacak. Silvan Ekolojik Birliği de 24 milyon Avroluk bir Katı Atık Entegre Tesisi Projesi için çalışma yürütüyor.

HABERE YORUM KAT