1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DHMİ'den 80. yıl kutlaması
DHMİ'den 80. yıl kutlaması

DHMİ'den 80. yıl kutlaması

DİYARBAKIR (İHA) - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)'nin 80. kuruluş yıl dönümü nedeniyle verilen yemekte konuşan Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak, Diyarbakır'a günde 100 uçakla 10 bin yolcunun seyahat edebileceği yeni havalimanının 2014 y

A+A-

DİYARBAKIR (İHA) - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)'nin 80. kuruluş yıl dönümü nedeniyle verilen yemekte konuşan Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak, Diyarbakır'a günde 100 uçakla 10 bin yolcunun seyahat edebileceği yeni havalimanının 2014 yılı sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.
DHMİ'nin 80. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen törene Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak, Diyarbakır Havalimanı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, 7. Kolordu Komutanlığı, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı ve Jandarma Bölge Komutanlığı yetkilileri ve çok sayıda kurum müdürü katıldı. Törende konuşan Diyarbakır Hava Limanı Müdürü Mustafa Durak Askeri-sivil ketagorisinde 1952 yılından bu yana kısıtlı imkanlarla hizmet sunan 9 bin metrekare kapalı alana sahip Diyarbakır Havalimanı apronunun 3 uçak kapasiteli olduğunu, havalimanına değişik illerden haftada 250 uçak seferiyle 40 bin yolcunun seyahat ettiğini söyledi. Durak, "10 uçak kapasiteli apron ile diğer tesislerin yapımı sürüyor. 2002 yılında 2 bin 202 uçakla 185 bin 210 yolcu seyahat ederken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın aldığı tedbir ve teşvik uygulamaları sonucunda aynı tesiste bu yılın ilk 10 ayında 11 bin 797 uçak iniş kalkış yapmış ve 1 milyon 491 bin 863 yolcu seyahat etmiştir. Günde 100 uçakla 10 bin yolcunun seyahat edebileceği yeni havalimanın 2014 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Apron, taksi yolu ve üst geçitlerin tamamlandığı, yeni havalimanımızın terminal binası son derece modern bir tesis olacak. Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından Diyarbakır'dan uluslararası seferleri de düzenlenecek. Yeni havalimanı yaklaşık 257 milyon liraya mal olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından DHMİ'yi tanıtan slayt gösteriler sunulurken daha sonra ise verilen yemek ile tören son buldu.

(RB-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT