1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor?
DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor?

DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor?

DGS sonuçları bir çok ön lisans mezununu yakından ilgilendiren konulardan biri haline geldi. Peki DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor? Dikey geçiş yapmak isteyen öğrencilerin hangi işlemleri yapması gerekiyor? İşte DGS sonuçları ile ilgili merak edilen det

A+A-

DGS sonuçları 4 yıllık üniversitelere geçiş yapmak isteyen binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren bir konu. Peki sonuçlar ne zaman açıklanır? DGS puan hesapları nasıl yapılıyor? İşte merak edilen soruların cevapları ve DGS...

İki yıllık meslek yüksek okulu mezunu ya da önlisans diplomasını olabilecek durumda olan kişiler belirli şartları yerine getirmek şartı ile 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirler. Kişilerin bu geçişi yapabilmeleri için yerine getirmeleri gereken en büyük şart Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ na girmeleridir. Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM tarafından hazırlanan bir sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmakta olan sınavın adıdır. DGS’ ye, ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan her aday başvurabilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ ye başvurabilirler.

Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS ’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezi olarak yapılır.

SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI
 
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;
 
a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları
 
b) ön lisans başarı puanı
 
c) 2016-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.
 
ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.
 
Adayların merak ettiği konuların başında gelen DGS puan hesaplama işlemlerinizi haberimizden yapabilirsiniz. DGS puanını hesaplamak istediğiniz öğrencinin sınavda sayısal ve sözel testlerde doğru ve yanlış cevaplamış olduğu soru sayıları ile önlisans başarı puanını girdikten sonra hesapla işlemlerinizi yapabilirsiniz. Peki 2016 DGS Puan hesaplama nasıl yapılır? DGS standart sapma nasıl yapılır?

HABERE YORUM KAT