1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DGS için belirlenen yeni tarih!
DGS için belirlenen yeni tarih!

DGS için belirlenen yeni tarih!

DGS sınavı Ağustos ayına ertelenmişti. DGS sınavının yeni tarihi 21 Ağustos olarak belirlendi. DGS sınavına girecek olan adaylar sınavlara ilişkin detaylı bilgileri internet sisteminden edinmeniz mümkündür.

A+A-

Lisans eğitimi alabilmek için her yıl ülke genelinde yapılan belli başlı sınavlar vardır. Bu sınavlardan biri de üniversite seçme sınavıdır. Tüm bir yıl çalışmalarının sonucunda artık hak ettiği çalışmanın karşılığı almak için adaylar bu şekilde tercihlerini yaparlar.

Her öğrenci artık bir yıl daha beklemek istemeden kısa sürede eğitim hayatına geçip kendilerini geliştirmek isterler. Ancak bu noktada bizler de gerekli olan bu çalışmalardan yararlanabilmek için bu noktada yapılan çalışmalardan yararlanmaları gerekir. Dört yıllık programlar lisans eğitimi olarak geçer. Ön lisans eğitimi olarak da bilinen bu sistemde iki yıllık olarak bilinir. Bu şekilde bölümler kendi içerisinde ayrılır. Bu şekilde yapılan çalışmalar sonucunda herkes belirli bir bölümlere yerleşmek isterler.

 Böyle olunca da artık hiç kimse kesinlikle iki ya da dört yıllık olarak bölüm ayırt etmez. Çünkü okurken yapılan bazı sınavlar sonucunda artık öğrenciler iki yıllık programlarında dört yıllık programlara geçiş yapabilirler. Bu şekilde düzenlenen bazı sistemler sonucunda artık bizler dilediğimiz zaman bu hizmetlerden yararlanabiliriz. Bu şekilde bizler de dilediğimiz şekiller de gerçekleştirilen bu hizmetlerden bizler de ne zaman istersek yararlanabiliriz. Artık bu gibi sistemler bizlere sunulmaya başlanmıştır. Gerekli olan tüm bu işlemler sonucunda artık vatandaşların büyük bir hızla yapmış oldukları bu çalışmalar bizler sayesinde eğitim durumumuzu daha iyi şartlar altında yapabiliriz. Bu şekilde iki yıllık okullardan dört yıllık bölümlere geçiş yapabilmek için yapılan sınavlara Dikey Geçiş Sınavı adı verilir. Dikey Geçiş Sınavı her yıl ülkemizde yapılan genel sınavlardan biridir. Kişiler arasından kısaca bu sınava DGS adı verilir. Bu DGS adı verilen sınav artık bizler de gerekli olan bu çalışmalardan yararlanabiliriz. Kendi bölümleri içerisinde başka diğer bölümlere geçiş yapmak isteyen adayların bu DGS sınavlarını takip etmeleri gerekir.

Sizlerin de bildiği üzere Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezleri tarafından 31 Mayıs 2016 ve 13 Haziran 2016 tarihleri arasında DGS başvuruları yapılmıştı. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülkemize yapılan hain darbe saldırısının hemen ardından, bu olumsuz ortamın sınavlara girecek öğrencileri etkilememesi için ve de biraz da düzenleme getirilerek ÖSYM sınav takvimini güncelledir. Bu şekilde artık o dönem içerisinde yapılacak olan tüm sınavların yapılacağı zaman değişmiştir. 

​Böyle olunca da DGS sınav tarihini değiştirdiğini ÖSYM Kurumu vatandaşlara bildirdi. Toplam da DGS sınav soruları içerisinde verilen 60 sözel ve 60 sayısal toplamda 120 sorudan sınav oluşur. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için adaylara soruları yanıtlaması içerisinde ayrılan süre 140 dakikadır. Bu şekilde DGS sorularını yanıtlamak için bu sürenin yeterli olduğu düşünülmüştür. DGS sınav tarihi ise artık yeni tarihi 21 Ağustos Pazar tarihinde yapılacağı görevli öğretmenlere ve de DGS sınavına verilen adaylara duyurulmuştur.

HABERE YORUM KAT