1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DGS başvuruları ne zaman sona eriyor?
DGS başvuruları ne zaman sona eriyor?

DGS başvuruları ne zaman sona eriyor?

31 Mayıs tarihinde başlayan DGS başvuruları önümüzdeki hafta başında sona erecektir. DGS başvuruları internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

A+A-

Eğitim sistemi her ülkede olduğu gibi sınav yolu üzerinden eleme yapılarak işlemektedir. Bu sistem bizim ülkemizde de bu şekilde işler. İlk okuldan tutunda üniversite hayatına kadar süre gelen öğrencilik hayatında sürekli bir sınav yolu ile seçme yapılmaktadır.

Ancak üniversite yani örgün eğitimin son basamağı olan bu eğitim öğretim sistemi öğrencinin gelecek hayatında yapacak olduğu işi seçmesi ve o iş üzerinde kendini geliştirmesi için vardır. Üniversite eğitimi de diğer örgün eğitim sistemlerinde olduğu gibi farklı kademeler üzerinden işlemektedir. Mesela lise son sınıfta yapılan üniversite giriş sınavı öğrencinin ön lisans veya lisans eğitimi alacağı konusunda bilgi vermektedir. Bu durum yine eleme usulüne dayalı çoktan seçmeli sorular üzerinden yapılmaktadır. Lisans programı ön lisans programına göre iş olanağı biraz daha fazla olmaktadır. Bunun için üniversite adaylarının ilk amacı lisans eğitimi almak için olmaktadır.

 Lisans eğitimi 4 yıl ön lisans eğitimi ise 2 yıl eğitim öğretim sunmaktadır. Ön lisans kapsamında eğitim alan öğrenciler için DGS (Dikey Geçiş Sınavı) adı altında lisans programı kapsamında eğitim almaları için sınav yapılmaktadır. Bu sınava daha çok üniversite sınavına tekrar hazırlanmak istemeyen öğrenciler başvurmaktadır. DGS başvuruları diğer sınav sistemlerinde olduğu gibi ÖSYM (Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi) tarafından hazırlanmaktadır.

BU sene DGS sınavına girmek isteyen ön lisans öğrencileri için DGS başvuru işlemi 31 Mayıs tarihinde başlamıştır. Bu süreden itibaren DGS başvuru işlemleri ÖSYM merkezinin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecektir. 31 Mayıs tarihinde başlayan DGS başvurularını son DGS başvuru tarihi ise 13 Haziran pazartesi olarak bilinmektedir. Ancak DGS başvurusu yapmak isteyen ön lisans öğrencilerinin başvuru işlemlerini son günlere bırakmamasında fayda vardır. Çünkü ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yapılan DGS başvuruları için son günlerde adaylar tarafından yığılmak olabilmektedir. Bunu için DGS başvurunuzu yığılma dolayısı ile yapamayabilirsiniz. Bu sebep doğrultusunda DGS başvurularınızı son günlere bırakmadan en kısa sürede yapmanızda fayda vardır.

DGS başvuru işlemlerinin ÖSYM resmi internet sistemi üzerinden yapıldığı hakkında yukarıdaki yazımızda bahsetmiştik. Ösym şifreniz ve aday T.C. kimlik numaranız DGS başvuru işleminiz yeterli olacaktır. DGS sınavına başvuru yapan öğrencilerden diğer sınavlardan da olduğu gibi belirli bir sınav ücreti talep edilmektedir. Bu sınav ücretini anlaşmalı olan banka kuruluşlarının ATM merkezleri üzerinden kolay bir şekilde yatıra bilirsiniz.

Sınav ücretini yaırdığınıza dair dekontu almayı kesinlikle unutmayın çünkü sistemsel yaşanan bir olay neticesinde mağduriyetinizi savunmuş olursunuz. Ön lisans öğrencilerinin girecek olduğu DGS sınavına son başvuru tarihi 13 Haziran olarak yetkililer tarafından duyurulmultur. Sizde ön lisans eğitiminden lisans eğitimi kapsamına geçmek istiyorsanız 13 Haziran pazartesi gününe kadar ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden DGS başvuru işleminizi yapmanız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT