1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DGS başvuruları bugün sona eriyor!
DGS başvuruları bugün sona eriyor!

DGS başvuruları bugün sona eriyor!

DGS başvuruları pazartesi günü sona eriyor. 31 Mayıs tarihinde başlayan DGS başvuru işlemleri hafta başında sona erecektir. DGS başvuru işlemleri internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

A+A-

Ülkemizde kendini geliştirmek adına düzenlenen çeşitli alanlarda sınavlar ve elemeler yapılmaktadır. Bu en büyük elemenin yapıldığı bölüm üniversite seçme sınavında gerçekleştirilir. Üniversite sınavına her yıl çok sayıda kişi başvurur. Bu başvurular sonucunda herkes bu sınava girer.

Sonucunda elde ettikleri puanlar ile de istedikleri bölümün üniversitesini tercih ederek yerleşmeye çalışırlar. Bu şekilde lisans eğitimlerini almaya başlarlar. Lisans eğitimi okumaya hak kazanma süreci oldukça sıkıntılı ve de stresli günlerden ibarettir. Sınavın hayatımızda ki önemi, sınav sonucunda belirlenen gelecekte hayatımızın yönü olduğu için her öğrenci bu sınavlara hazırlanırken çeşitli zorluklardan geçer. Bu zorluklardan geçerek aynı zamanda öğrenci adaylar yapabilecek oldukları ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışırlar. Buna ek olarak da öğrenciler bu sınavdan sonra istedikleri meslek sahibi olmak için çalışırlar.

Sadece Yükseköğretime Geçiş Sınavına girdikten sonra öğrenciler hemen sonrasında iki yıllık ön lisans programlarını tercih edebilirler. Lisansüstü programlara girmek isteyen adaylar ise Lisans Yerleştirme Sınavına da giriş yaparlar. Bu puan türlerine göre öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir yerlere yerleşir. Ülkemizde dört yıllık lisans programları bile iş bulabilmek için oldukça zorluk çekerken şuan da ön lisans mezunlarının kolay iş bulmaları oldukça zordur. Bunun için ön lisans programlarında okuyan öğrenciler bu eğitimlerini sonraki yıllarda dilerlerse dört yıllığa çevirebilirler.

Dört yıllık lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler bu programlardan mezun olur olmaz çok iyi diğer programlara yerleşebilirler. Bu yüzden öğrenciler kolay bir şekilde eğitimlerinin daha yüksek programlara yükseltebilirler. İki yıllık okuyan üniversite öğrencileri dört yıllık üniversite programlarından eğitim alabilmek için gerekli olan sınavlara katılımı sağlayarak öğrenciler bu şekilde iki yıllık dört yıllık eğitime geçiş için düzenlenen sınavlara girerler. Dikey Geçiş sınavı adı verilen bu sınavlara girerek öğrenciler eğitimlerini dört yıllığa çıkarabilirler. Düzenlenen bu Dikey Geçiş Sınavına katılım sağlayarak öğrenciler büyük bir oranda sınav başvurusu yapmaya başlarlar. DGS başvuruları adı altında geçen bu sınavın başvuruları da 31 Mayıs Salı günü itibari ile başlamıştır. DGS başvuruları adı altında geçen bu sınavdan yüksek puan alarak öğrenciler bölümlerini dört yıllığa çıkarabilirler. Dört yıllık eğitim almak isteyen öğrenciler DGS başvurularını yaparak bu sınavdan iyi not almaya çalışırlar.

DGS başvurularının son tarihi ise 13 Haziran Pazartesi günüdür. Bu tarihe kadar henüz DGS başvurusunu gerçekleştirmeyen öğrenciler bu belirlenen tarihe kadar DGS başvurusunu yapmaları gerekir. Çünkü ÖSY tarafından belirlenen bu tarihlerde herhangi bir DGS başvurusu tarihini uzatma söz konusu değildir. Bu edenle sınava girecek olan adaylar DGS başvurularını bu tarihe kadar internetten kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. DGS başvuruları adı altında hizmet alan adaylar bu sınav için gerekli sınav ücretini ise DGS başvurularını yaptıktan sonra sınav için anlaşmalı bankaların ATM şubelerine ödeyerek başvurularını tamamlayabilirler.

HABERE YORUM KAT