1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DGD krizi büyüdü!
DGD krizi büyüdü!

DGD krizi büyüdü!

13 bin çiftçi, DGD'deki yolsuzluk ve usulsüzlükle yüz yüze gelirken, 2006 ila 2010 yılları arasında ödenen DGD faiziyle birlikte, istenmeye başlandı.

A+A-

Devlet, 2006-2010 yılları arasında çiftçilere verdiği Hububat Destekleme Primleri'ni 'üsülsüzlük yapıldığı' gerekçesiyle geri almaya başladı. Binlerce çiftçiye 'parayı faiziyle beraber geri ödeyin' yazısı ulaşırken,icra ve haciz tehlikesiyle karşı karşıya kalan çiftçiler baş kaldırdı.

Diyarbakır'da hububat üreticileri, her yıl ürettikleri ürünleri özel sektöre satıp, karşılığında aldığı faturalarla 'Hububat Destekleme Priminden' faydalanıyordu. Ancak çiftçinin hububat sattığı firmalar usulsüz işlem yapınca, primden faydalanması da askıya alındı. 2006-2010 yılları arasında yapılan ödemelerle ilgili yürütülen soruşturma sonunda 13 bin 200 çiftçiye ceza kesilirken, 23 firmaya çeşitli oranlarda cezalar verilmişti.

Maliye'nin incelemesi sonunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilere 'aldığınız paraları faiziyle beraber geri ödeyin' yazısı ulaşırken,binlerce çiftçi icra ve haciz tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Gelen yazılar karşısında şok olan çiftçiler psikolojik olarak bunalım yaşarken,özellikle buğday pazarlarında kavgalar yaşanması dikkat çekiyor.

ATALAR :'SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Adalar, çiftçilerin yaşadığı sıkıntıyı doğrulayarak sorunun çözümü için bakanlığın çalışma yaptığını söyledi. Adalar,” 2006-2010 yılları arasında inceleme yapılmış ve bu doğrultuda üsülsüz işlem yaptığı belirlenen çiftçiler ile firmalara ceza verilmiş. Bu nedenle alınan destekleme primlerinin geri ödenmesine karar verilmiş. Diyarbakır'da bu konuda sıkıntı var. Bununla ilgili bakanlığı bilgilendirdik. Hafta sonu bakan bey Diyarbakır'a gelecek. Bakanlığın bu konuda çalışması var.Çalışma sonuçlanmayana kadar bir şey diyemem.” diye konuştu.

DELİL :'ÇİFTÇİLER BİRBİRLERİNİ ŞİKAYET ETTİ'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çınar Ziraat Odası Başkanı Cevat Delil ise olayın bu aşamaya gelmesinde çiftçilerin birbirlerini bakanlık ve maliyeye şikayet etmesinin etkili olduğunu savundu. Çiftçilerin yaşadığı sıkıntıyı aşmak için çaba harcadıklarını belirten Delil,”Ben çiftçi temsilcisiyim ama doğruları söylemek zorundayım. Destekleme primlerinden sonra çiftçiler birbirlerini şikayet etmeye başladı. Bunun da etkisiyle maliye soruşturma başlattı. Bundan dolayı binlerce çiftçiye ceza geldi. Çiftçiler zor durumda. Yaşananları biliyoruz. Bakanlık ve maliye nezninde girişimlerimiz devam ediyor. Birileri suistimal veya üsülsüzlük yapmış olabilir ama bunu genele yayıp herkesi mağdur etmemek lazım.” dedi.

BUGÜN HESAPLARA PARA AKTARILACAK

Öte yandan, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, 81 ildeki çiftçilerin tamamına 300 milyon TL yem bitkisi desteklerinin verilmesi çalışmasının tamamlandığını söyledi.

İlk etapta, icmalleri tamamlanmış olan 47 ildeki çiftçilerin banka hesaplarına, toplam 197 milyon liralık yem bitkisi desteklerinin yarın yatırılacağını ifade eden Kılıç, geri kalan illerdeki ödemelere de icmalleri tamamlanır tamamlanmaz hızlı bir şekilde başlanacağını ve ödemelerin en geç Şubat ayı içerisinde bitirileceğini kaydetti.

ÇİFTÇİNİN YAŞADIĞI SIKINTI

Kılıç, ”Bazı sebeplerden dolayı zor ve sıkıntılı kış ayları geçirmekte olduğunu bildiğimiz çiftçilerimize, yem bitkisi desteklerinin hızlı bir şekilde hızlandırılarak yapılması, onlara ciddi bir destek olacağına ve sıkıntılarını azaltacağına inanıyoruz” dedi.

Hükümet ve bakanlık olarak, ülkedeki bütün çiftçilerin gelişmiş ekonomiden yüksek pay almaları için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerine işaret eden Kılıç, ”Ödenecek olan toplam 300 milyon TL'lik yem bitkisi destekleri, çiftçilerimizin ekonomik kalkınmasına destek olacaktır” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT