1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dezavantajlı grupları unutmadı
Dezavantajlı grupları unutmadı

Dezavantajlı grupları unutmadı

Diyarbakır'da faaliyet gösteren Diyarbakır Eğitimciler Derneği(DEĞİDER), Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında cezaevi, çocuk yuvası ve rehabilitasyon merkezlerinde kalanları ziyaret etti.

A+A-

Diyarbakır'da faaliyet gösteren Diyarbakır Eğitimciler Derneği(DEĞİDER), Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında cezaevi, çocuk yuvası ve rehabilitasyon merkezlerinde kalanları ziyaret etti. DEĞİDER, 26 Kasım'da ise komedyen Atalay Demirci'nin de katılacağı bir gece düzenleyecek.

DEĞİDER Başkanı Mehmet Emin Özgültekin, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, 26 Kasım Salı günü yapacakları program ve etkinlikler kapsamında yaptıkları ziyaretler hakkında bilgi verdi. Öğretmenlik mesleğinin her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleği olduğunu anlatan Özgültekin, "Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca başak verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını, bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna, adayabilmelidir." dedi.

Kadim değerlerin, günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, bu kutlu sanatı, en güzel biçimde icra etmek durumunda olduklarını anlatan Özgültekin, bunun için heyecanlarını diri tutmalı ve ideallerini yeniden kuşanmak zorunda olduklarını kaydetti. Özgültekin, "DEĞİDER olarak üyelerimizle birlikte ilimizde bulunan 'Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalmakta olan çocuklarımızı, 'Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda hüküm giymiş tutuklular ile 'Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören yaşlı ve hastaları ziyaret ettik. Dernek olarak, bu kurumlara yapılan ziyaretlerle amaçlanan, bu insanları milli ve manevi yönden desteklemek, moral bulmalarını ve bu önemli günde eğitim camiası tarafından unutulmadıklarına dair sıcaklığı hissettirmek ve kendilerinde bir farkındalık oluşturmak amaç ve gayesi ile kitap, karanfil, oyuncak ve çeşitli hediyelerle ziyaret edildi ve kısa da olsa hoşça vakit geçirme fırsatımız oldu. Tabiki bu ziyaretler esnasında duygusal anlarda yaşandı." diye konuştu.

Öğretmen Günü'nün asıl finalinin 26 Kasım 2013 Salı günü saat 19.00 ile 21.30 saatleri arasında Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapılacağını belirten Özgültekin şöyle devam etti: "Bu programla, bölgemize ve Diyarbakır'ımıza yaraşır, ülkemizde yerel ve ulusal medyada ses getirecek ve eğitim camiasının sesi soluğu olacak geniş katılımlı bir program planlamaktayız. Siyaset- eğitim ve iş dünyasının seçkin davetlilerinin katılacağı bu programa, ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği stand-up show ile ünlü Atalay Demirci'nin yapacağı gösterinin yanı sıra, şiir dinletisi, müzik şöleni ve ödül takdimi yapılacaktır."

Bu arada DEĞİDER üyesi Ramazan Çolak, Diyarbakır Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu'nu ziyaret etti. Çolak, "Bizleri ellerimizden tutarak kaldıkları ortamı mutlu bir ev sahibi edasıyla gezdiren küçücük çocuklar öyle misafirperverdiler ki. Çocuklarımıza verdiğimiz karanfiller ve hediyelerin, onların yüzünde oluşturduğu mutluluğunu görünce çok duygulandık." dedi.

DEĞİDER üyelerinden Deniz Karaman ise Diyarbakır Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Abdullah Tetik, rehabilitasyon merkezi hakkında bilgi verdi. Dernek üyeleri burada kalan çocuk ve yaşlılara çeşitli hediyeler verdi. DEĞİDER üyeleri son olarak Diyarbakır Açık Cezaevi'ni ziyaret etti. Cezaevi Müdürü Mustafa Ertekin'in kabul ettiği eğitimciler, tutuklulara 100 kitap hediye etti. Çikolata ikramında bulundu.

 

Kaynak: TIMETURK

HABERE YORUM KAT