1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Devletin hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı”
“Devletin hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı”

“Devletin hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı”

KJA Siyaset Komisyonu üyesi kadınlar, siyasal gündemi tartışmak üzere Diyarbakır’da toplandı.

A+A-

 Toplantının gündeminde dokunulmazlıklar ve DBP’li belediyelere kayyum atama tartışmaları var.Kongreya Jinen Azad (KJA) Siyaset Komisyonu öncülüğünde Diyarbakır’da toplantı düzenlendi.

KJA sözcü ve üyelerinin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li tüm kadın vekillerin ve belediye eş başkanlarının katıldığı toplantının ilk bölümü basına açık gerçekleştirildi.

Toplantıda, parlamentoda kadının temsiliyeti, belediyelere kayyum atamaları, dokunulmazlıklar, kadın örgütlülüğü ve kadına yönelik şiddete dönük tartışmalar yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan KJA Koordinasyon Sözcüsü Ayla Akat Ata, kadının kaybettiği yerde, toplumların iktidarın yanında yer alması halinde bir gelişmeden söz edilemeyeceğini söyledi.

Ayla Akat Ata, açılış konuşmasında şunları belirtti:

“Bu sistem dönüştürülmeye muhtaçtır”

“Türkiye’de siyaset yapmak için ya ekonomik gerçekliğiniz olacak ya bürokrasinin belli kademelerinde kendinizi var edeceksiniz ya da feodalitenin yer verdiği alanlarda kendinizi var edeceksiniz. Bu alanlara baktığımızda ne ekonomi ne diploması alanında ne de dini alanda kadına yer verilmiyor ta ki Kürt kadınları demokratik, ekolojik paradigmayı siyaset zeminine taşıyana kadar. Bu sistem tartışılmaya ve dönüştürülmeye muhtaçtır .

“Saldırgan egemen zihniyetle karşı karşıyayız”

“Siyasette örgütlü kadın ne değiştirdi? 1991’de bir kadının sesinden parlamentoda eşitlik ve özgürlükten bahsedilmesine verilen refleks bugün de devam ediyor. 1991’de 1 olan kadın vekil sayısı 2015’e gelindiğinde Meclis’te kadın grubu kuracak düzeye geldi.

“Saldırgan egemen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Yerel yönetimlerdeki kadın gerçekliği büyük bir tehlike olarak görülüyor. Belediyelerde eş başkanlık sistemiyle hayata geçirilen başarımız hedef haline getiriliyor.

“Hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı”

“Devletin hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı. Biz başardıkça özgürlük çizgimiz toplumsallaşacaktır.

“Belediyeler halkların söz hakkının olduğu yerlerdir. AKP’nin baktığı yerden belediyeler bir şirket olabilir ve zor durumda kalındığında kayyumlar atanabilir ama belediyeler ticari işletme değildir. Belediyeler halkın temsil makamıdır. Sistemin hastalıklı zihniyeti kayyumlarla kendisini var etme derdindedir.”

HABERE YORUM KAT