1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devletin ana dil hizmeti verme yükümlülüğü var
Devletin ana dil hizmeti verme yükümlülüğü var

Devletin ana dil hizmeti verme yükümlülüğü var

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Devletin ana dil hizmeti vererek sorunu çözme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, açtıkları Kurmanci ve Zazaki kursunu bitiren avukatlara sertifikalarının verildiği törende yaptığı konuşmada, özel okullarla anadilde eğitim sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Elçi, "Ana dil genel bir sorundur ve devletin bu hizmeti vererek sorunu çözme yükümlülüğü vardır" dedi.

Diyarbakır Barosu, daha önce düzenlediği 'Dil Hakları ve Kürt Meselesi' konulu sempozyumun kitap haline getirilerek tanıtımı ve Kürtçe dil kursunu bitiren avukatlara sertifika verilmesi nedeniyle bir kokteyl düzenledi. Baronun, Gazi Caddesi üzerindeki tarihi evinde düzenlenen törene çok sayıda avukat katıldı.

Burada bir konuşma yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, hükümetin üzerinde çalıştığı demokratikleşme paketiyle ilgili basına yansıdığı kadarıyla anadilde eğitimin özel okullar marifetiyle verilebileceğinin tartışıldığını söyledi. Bu yöntemle, anadilde eğitimin sorununun çözülemeyeceğini belirten Elçi, isteyen herkesin de çocuğunu özel okula gönderemeyeceğini dile getirdi.

Elçi, "Anadilde eğitim hakkı, temel bir insan hakkı olarak kabul edilmektedir. Toplumu, Cumhuriyet'in resmi politikaları bu hale getirmiştir. Bu nedenle toplumsal normalleştirmeyi sağlamak, Türkiye toplumunun farklı dil ve kültürlere sahip olduğu gerçeğini topluma benimsetmek, Türkiye toplumunu farklı dil ve kültürlerle bir arada yaşamaya hazırlamak, bugün devletin yerine getirmesi gereken bir görev ve sorumluluktur" dedi.

Baro olarak düzenledikleri Dil Hakları ve Kürt Meselesi Sempozyumu'nu kitap olarak bastırdıklarını anlatan Elçi, kitapta dil hakkı ile ilgili önemli tebliğlerin yer aldığını kaydetti. Kitaba, uluslararası belgelerin yanı sıra dil haklarına ilişkin ulusal mevzuatı da eklemek istediklerini anlatan Elçi, "Ancak bu konuda ulusal mevzuattan söz edilemeyeceğini gördük. Eğitim hakkını bir kenara bırakalım, dil eğitiminden bile söz edilmemiştir" ifadelerini kullandı.

Kendisini Kürtçe ifade edemeyen avukatlara yönelik açtıkları kursun da tamamlandığını belirten Elçi, kurs boyunca isteyen avukatların Kurmanci ya da Zazaki eğitim gördüğünü söyledi. Konuşmaların ardından dil kursunu bitiren avukatlara sertifikaları verildi.


 

HABERE YORUM KAT