1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlete 'adım at' çağrısı
Devlete 'adım at' çağrısı

Devlete 'adım at' çağrısı

Bölgenin birçok il ve ilçesinde binlerce kişi Sivil Cuma namazlarında saf tuttu. Sivil Cuma namazlarında, “çözüm süreci”ne değinilerek, devletin adım atması gerektiği belirtildi.

A+A-

Diyarbakır'da Dağkapı Meydanı'nda bulunan Selahattin Eyyubi Yer Altı Çarşısı'nda biraraya gelen binlerce yurttaş, sivil Cuma namazında saf tuttu. Namaz öncesi vaaz veren Mele Mahmut Alpaycı, Rojava'daki yurttaşların mücadelesine değindi. Ardından konuşan Mele Zahit Çiftkuran ise, Kürtçe'nin Dimilkî ve Kurmancî lehçelerinde yaptığı konuşmasında Rojava'daki Kürtlerin verdiği mücadeleye değinerek, bazı grupların İslamiyet adı altında insanları katlettiğini söyledi. Vaazın ardından binlerce yurttaş namaz için saf tuttu.

BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Halil İbrahim Oruç Parkı'nın içinde bulunan ağaçlık alanda Mele Feyzi Yavuzkılıç öncülüğünde kılınan sivil Cuma namazına yüzlerce yurttaş katıldı. Hutbe ve vaazların verildiği namazda konuşan Mele Feyzi Yavuzkılıç, “Başlayan bu barış ve çözüm süreci Kürt halkının mücadelesi ile sonuca ulaşacaktır” dedi. PKK'nin bu süreçte üzerine düşeni yaptığını söyleyen Yavuzkılıç, “Bundan sonraki süreçte devlet adım atmalı” diye konuştu. Vaazın ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

SİLVAN

Silvan'da sivil Cuma namazı merkez taziye evinde aralarında BDP'li yöneticilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin katılımı ile İmam Hüsnü Çalışıcı tarafından kılındı. Merkez taziye evinde yer kalmayınca yurttaşlar taziye evi karşısında bulunan inşaatın zemin ve birinci katlarına serdikleri halıların üzerinde namaz kıldı. Namaz öncesi verilen vaazın ardından yurttaşlar namaza durdu.

SİİRT

Siirt'te sivil Cuma namazı BDP İl Örgütü binasının üst katında kılındı. Namaza, BDP yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Namaz öncesi Mele Mehmet Polat, vaaz verdi. Vaazın ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde sivil Cuma namazı BDP İlçe binası önündeki boş alanda kılındı. Namaza, BDP il ve ilçe yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Namaz öncesi vaaz veren Mele Hesenê Sipidarok, Kuran'dan ayetler okudu. İslam dininde fitnenin günah olduğu belirtilen Sipidarok, bununla ilgili Kuran'da geçen ayetleri okudu. Vaaz ve okunan duaların ardından yüzlerce yurttaş namaz için saf tuttu.

CEYLANPINAR

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde sivil Cuma namazı bu haftada BDP İlçe Binası Konferans Salonu'nda kılındı. Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, BDP İlçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaşın katımıyla kılınan namaz öncesi Kürtçe vaaz veren Mele Yasin İmamlık, Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ardından başlatılan barış sürecine değinerek, bu süreçte Kürtlerin birlik ve beraberliğinin önemine değindi. Verilen vaazın ardından yurttaşlar namaza durdu.

MALAZGİRT

Muş'un Malazgirt ilçesinde sivil Cuma namazı BDP İlçe Örgütü binasında kılındı. Namaza BDP İlçe Örgütü yöneticileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Mele Nuri Adıyaman'ın verdiği vaaz ve hutbenin ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

VAN

Van'da Büyükşehir Belediyesi Çok Katlı Otopark'ta sivil Cuma namazı kılındı. Yüzlerce yurttaşın katılımıyla kılınan namazda Mele Osman Kaya, herkesin insanlık, hak ve hakikat için Kürt sorununun demokratik çözüm sürecine sahip çıkması çağrısında bulundu. Vaazın ardından yurttaşlar namaz kıldı.

HABERE YORUM KAT