1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlet Tiyatrosu yeni sezon hazırlıklarına başladı
Devlet Tiyatrosu yeni sezon hazırlıklarına başladı

Devlet Tiyatrosu yeni sezon hazırlıklarına başladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 2012-2013 sezonunu 4 oyun ile kapatırken, yeni sezon için repertuvar hazırlamaya başladı.

A+A-

Diyarbakır'ın tiyatro seyirci için ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Çınar, Diyarbakır'da devlet tiyatrosunun yetiştirdiği önemli bir seyirci potansiyelinin olduğunu; televizyon ve internet ile entelektüel seyirciyi kaybetmiş olmalarına rağmen yükselmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Kültürel faaliyetin çok fazla olmadığı şehirde açığı kapatmak için uğraştıklarını belirten Çınar, sadece Diyarbakır ile kalmayıp bölgede yer alan il ve ilçelere de hizmet ettiklerini kaydetti.

Oyuncu kadrosundan söz eden Uğur Çınar, "Kadro olarak kendi bünyemizde 15 kişi çalışıyoruz. Kadro ile ilgili sıkıntılar yaşasak da idare etmeye çalışıyoruz. Sınav olursa eğer yeni oyuncuları dahil edilmesini düşünüyoruz” dedi.

“GEÇEN SEZONU 4 OYUN İLE KAPATTIK"

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Çınar, Orhan Asena Tiyatro Sahnesi'nde geçen sezon 4 oyun sergilediklerini belirterek oyunlar hakkında bilgi verdi.

Çınar, "Geleneksel Türk tiyatrosundan pek çok unsuru barındıran oyunlardan birincisi olan “Kanlı Nigar”, Aksaray'daki yangında evi yanan bir kadının, kaçmış olsa da alacaklılarının peşini bırakmadığı gerçek hayattan bir örnekleme anlatıyor.

"Dar Ayakkabıyla Yaşamak” adı ile sergilenen diğer oyunumuz ise özelleştirme sonucu kapatılan bir ayakkabı fabrikasının işçilerinin uğradığı haksızlığı, işveren ve medyanın işbirliği ile bu haklı direnişin bir ölüm oyununa dönüşmesini anlatırken, “Tom, Dick Ve Harry” başrollerinin isimlerinden esinlenerek adını aldığı oyun, Tom ve Linda'nın evliliklerindeki tek eksiklerinin çocuk olduğunu ve çocuk sahibi olabilmeleri için harcadıkları çabayı gün yüzüne çıkarttığını anlatan bir oyundur. Her yıl bir çocuk oyunu da çıkarıyoruz. Bu yıl ki çocuk oyununda “Oz Büyücüsü“ adı ile hayal gücü zengin bir kızın serüveni anlatıldı" diye konuştu.

Türk tiyatrosunun batılı anlamda kurucusu olarak kabul edilen Muhsin Ertuğrul'un; ”Tiyatro bir şehrin ocak başıdır” sözüyle sözlerini sonlandıran Uğur Çınar, bu geleneği devam ettirmek için Orhan Asena Tiyatro Festivali adı altında yerli oyunlar festivali düzenlemek için çalıştıklarını ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun yeni sezon için seyirciye kapılarını 15 Ağustos'ta açacağını dile getirdi.
 

HABERE YORUM KAT