1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlet silahı ile tehdit!
Devlet silahı ile tehdit!

Devlet silahı ile tehdit!

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi günlerdir yaşanan bir olayla çalkalanıyor. AKP eski Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan'ın aşiretinden olan, çoğunluğu da koruculuk yapan Demir ailesinin kızının PKK'ye katılmasının ardından yaşanan olaylar yeni bir çatışma riski

A+A-
Kızlarının PKK'ye katılmasından ilçede yaşayan Çelik ailesini sorumlu tutan korucu ailesinin, Çelik ailesinin tüm üyelerini ölümle tehdit ettiği öne sürülüyor.
 
Demir ailesinden bazıları, yaşadıkları baskı nedeniyle ilçeyi terk etmiş durumda. Kaymakam, jandarma gibi ilgili resmi kurumlar olay karşısında sessiz. AKP'li Aslan'ın devreye girmesi durumunda olayın çözüleceği, ancak devreye girmediğini iddia ediliyor. İlçe sakinleri seçim öncesi, mevcut gerilim bahanesiyle bir provokasyondan şüphe ediyor.
 
Diyarbakır'ın Kulp ilçesi, yaklaşık 10 gündür yaşanan olayla çalkalanıyor. Korucu olan ve aynı zamanda AKP'li İhsan Aslan'ın mensubu olduğu aşiretten olan Demir ailesinin kızı Gülcan Demir geçtiğimiz haftalarda PKK'ye katıldı. Gülcan'ın kendi isteği ile herhangi bir dış etken ya da teşvik olmadan PKK'ye katıldığı öne sürülse de, Demir ailesi karşı savunmada. Onlara göre Gülcan Çelik ailesinden H.Ç.'nin teşviği ve yönlendirmesiyle dağa gitti ve gerilim de bu tartışma nedeniyle başladı.
 
Gülcan'ın korucu olan ailesi, kızlarının gidişinden Çelik ailesini sorumlu tutmaya başladı. Demir ailesinin iddialarına göre, Çelik ailesinden H.Ç., Gülcan Demir'in katılımına yardım etti. Olayın duyulmasının ardından gözaltına alınan H.Ç., denetimli serbestlik şartı ile serbest bırakıldı.
 
Can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen Çelik ailesinden bir kişi, olayın ardından 350-400 kişilik mensubu olan korucu ailesinin kendilerini ölümle tehdit ettiklerini ve baskı kurduğunu savundu.
 
Yaşanan baskılar ve tehditlerin ardından AKP ve BDP milletvekilleri de dahil, birçok kanaat önderleri, kaymakam ve jandarma ile görüşen Çelik ailesi, hiçbir bir sonuç alamadı.  Demir ailesinin öfke ve tehditleri dinmedi. İddiaya göre gerilim katliamın eşiğine geldi.
 
Emniyet: Kamerayla güvenliğinizi sağlıyoruz!
 
Olayın emniyete de intikal ettiğini ifade eden Demir ailesinin aynı bireyi, emniyetin konuya duyarsız kaldığını ve sadece "Kameralardan takip edeceğiz" dediğini, bunun üzerine kendilerinin de "Kameralardan nasıl güvenliğimizi sağlayacaklar? Böyle bir şey mi olur" diye karşı çıktıklarını söyledi.
 
Bunun üzerine konu ile ilgili olarak, ilçede bir binbaşı ile de görüştüklerini ancak onun da konuya yeterince ilgi göstermediğini savunan söz konusu kişi “İstese hemen çözerdi. Devletin silahları ile ölümle tehdit ediyorlar. Önlem olarak o silahları alabilirler. ama almadılar. Katliama davetiye çıkarıyorlar. Birileri öldükten sonra mı önlem alacaklar?" diye sordu.
 
Kaymakam: Gidin kızı getirin
 
Bu girişimlerden sonuç almamaları üzerine Kulp Kaymakamı ile de görüştüklerini belirten kişi, burada aldıkları yanıtım kendilerini şoke ettiğini söyledi. Şahıs “Kaymakam ile de görüştük. 'Araya aracı koyun, gidin kızı getirin' dedi. Biz nasıl kızı getirelim? Bu bizim mi devletin mi işi? Duyduğumuza göre de kız kendi isteği ile katılmış ve PKK'lilerin 'Kız bize sığınmış, kendi rızası olmadan asla teslim etmeyiz' demiş. Kaymakam 'dilekçe ile başvurun' diyor. Şimdi dilekçe ile başvursak bu kez şikayet ettiler diye daha çok baskı yapıp tehdit edecekler" diye konuştu.
 
İhsan Aslan neden olaya müdahale etmiyor?
 
Demir ailesinin AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan'ın aşiretinden olduğunu belirten Çelik ailesinin bireyi, araya aracı koyarak konuyu AKP'li İhsan Aslan'a götürdüklerini ama onun da pek ilgilenmediğini ve şuana kadar bir şey yapmadığını söyledi. "İsterse gelip onlarla görüşür ve olay çözülür. Ama 15 gündür hiçbir ses yok. HDP'li vekilleri araya koyduk ama korucular 'onlar terörist parti, onlarla masaya oturmayız' diyorlar. Açıkçası büyük bir provokasyondan korkuyoruz. Malum seçim öncesi. Devlet kurumları olayı çözeceğine aksine kışkırtıyor" dedi.
 
'Provokasyon olabilir!'
 
Yaşanan olayın ardından Çelik ailesinden 10 ailenin evlerini, iş yerlerini tahliye ettiklerini, bazılarının Diyarbakır merkeze bazılarının köylere dağıldığını ifade eden Çelik ailesinin bireyi, geri kalanların da 15 gündür işe gidemediğini söyledi. İlçede bulunan eczanenin de 15 gündür açılmadığını dile getiren şahıs, "Eğer hala silahlar patlamıyorsa ve katliam yaşanmıyorsa bu ailenin ilçeyi terk etmesindendir. Hiçbir resmi kurum ve hiç kimse bir şey yapmıyor. Hatta olayı kışkırtıyorlar. Malum seçim öncesi ve bir provokasyon olabilir. Kimse de çıkıp bir şey demiyor" dedi.
 
 
Bilindiği üzere 2013 yılında Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde 3 çocuğun PKK'ya katılmasıyla ilgili 2 aile arasında kalaşnikoflu çatışma çıkmış, çatışmada, 4'ü kadın 8 kişi ölmüş 4 kişi de yaralanmıştı.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT