1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlet Övünç Madalyası aldılar
Devlet Övünç Madalyası aldılar

Devlet Övünç Madalyası aldılar

Diyarbakır'da Vali Hüseyin Aksoy ile protokolün katılımıyla, şehit yakınları ve gazilere, devlet övünç madalyası takıldı.

A+A-
Cahit Sıtkı Tarancı Kongre Merkezi'nde düzenlenen madalya törenine Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy'un yanı sıra 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz ve eşi Cemile Yılmaz, Muharip Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör, 16'ıncı Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, şehit yakınları ve gaziler ile davetliler katıldı.
 
Şehit ve gazilerin özgeçmişinin okunmasıyla başlayan törende daha sonra devlet övünç madalyası beratları okundu. Törende bir konuşma yapan Vali Aksoy, şehit olanları saygıyla anarken bu uğurda gazi olanlara ise sonsuz şükranlarımı sunduğunu bildirdi. Vali Aksoy şöyle dedi:
 
“Yeryüzünde bizim milletimizden başka, evlatlarını, düğünle ve ellerine kına yakarak, vatani görevine gönderen başka bir millet daha yoktur. Tarih boyunca verdiği var olma mücadelelerinden hep zaferle çıkmış olan büyük milletimiz, bugün bir bayrak altında hür olarak yaşıyor olmasını, kanlarıyla şanlı bayrağımıza renk vermiş şehitlerimize ve gazilerimize borçludur. Yeryüzünde bizim milletimizden başka, evlatlarını, düğünle ve ellerine kına yakarak, vatani görevine gönderen başka bir millet daha yoktur. Milletimize has bu özellik, sahip olduğu yüce duyguların en başında gelen vatan, millet ve bayrak sevgilerinin destansı bir tezahürüdür. Acınızın derinliğini yüreğimizde hissediyoruz. Sizlere takdim edilecek bu madalya vatan sevgisinin en yüce nişanesidir. Aziz milletimizin size duyduğu şükran ve saygının bir ifadesidir”
 
Şehit yakınları ile gazilerin, yaşamlarındaki tüm zorluklara karşın, vatan sevgisini gösteren efsaneler olduğunu kaydeden Vali Aksoy, şöyle devam etti:
 
“Saygıdeğer malul gazilerimiz, sizler, hayatınızın bir parçasını Türkiye Cumhuriyetinin bekası, milletin bölünmez bütünlüğü için feda ettiniz. Zaman geldi gözyaşlarınızı içinize akıttınız. Metanetinizle örnek oldunuz. Başı dik bir şekilde durmasını bildiniz. Bu asil davranışınızla milletimizin büyüklüğünü, değerlerinin sağlamlığını daima gösterdiniz ve kimseye fırsat vermediniz.
 
Yaşamınızın tüm zorluklarına karşın sizler bu milletin evlatlarına vatan sevgisini ve bu uğurda mücadele etmenin yüceliğini gösterecek yaşayan efsanelerimizsiniz. Sizler ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri çocukları ve gazilerimiz olarak bu övünç madalyalarına layık görülen müstesna vefakâr ve cefakâr kişilersiniz.
 
Devletimizin bütün kurumları, sizleri el üstünde tutmaktadır ve tutmaya devam edecektir. Bizler daima sizlerin takipçisiyiz ve yanınızdayız. Valiliğimiz, silahlı kuvvetlerimiz kaymakamlıklarımız, jandarmamız, emniyet teşkilatımız ve devletimizin tüm kurumları daima sizlerle ilgili konuları yakından takip etmektedir ve herhangi bir sorununuz olursa, herhangi bir ihtiyacınız olursa da tereddütsüz bir şekilde, hangi kapıyı çalarsanız, sizler daima baş tacısınız. Değerli şehit ailemiz ve gazilerimiz, bugün vereceğimiz devlet övünç madalyası şeref timsalidir, gurur kaynağıdır. Lütfen bunları kabul ederken, bunları bütün devletimizin ve milletimizin sizi sahiplendiğinin bir işareti olarak kabul ediniz.
 
Bu duygularla, bir kez daha hayatını kaybederek, ebediyete intikal eden, başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükran duygularımızla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.
 
Aksoy'un konuşmasının ardından şehit Ali Polat ve gaziler Musa Kıtni ve İbrahim Şahinli'nin devlet övünç madalyalarının verilmesiyle tören programı son buldu. Ardından Vali Aksoy, gaziler ve şehit yakınları onuruna polisevinde yemek verdi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT