1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlet isterse failleri ortaya çıkarabilir
Devlet isterse failleri ortaya çıkarabilir

Devlet isterse failleri ortaya çıkarabilir

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarınca "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganıyla 244'üncü oturma eylemini gerçekleştirdi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesinde bulunan Koşuyolu Parkı içindeki Yaşam Hakkı Anıtı önünde devam eden oturma eylemine İhd üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, Kesk'e bağlı sendikaların temsilcileri ve kayıp yakınları katıldı.

KATLİAMLARI YAPANLAR HALA ARAMIZDA
Kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan İhd Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yıllardır bu alanlarda kayıpların akıbetini sorduklarını ve faillerin de yargılanmasını istediklerini belirtti.

Tüm girişimlerine rağmen devletin ilgili organlarının harekete geçmediğini belirten Bilici, "Bu alanda yaptığımız eylemlerde kayıplarımızın nasıl kaybedildiğini, kimler tarafından kaybedildiğini, o dönem hangi iktidarların olduğunu defalarca dile getirdik. Ama maalesef şimdiye kadar devletin tutumu yaklaşımı değişmemiştir. Bu katliamları yapanlar hala aramızda. Yargı hiçbir şekilde bunların üzerine gitmeyip tam tersine bu kayıpların bulunması için mücadele eden insanları tutuklayıp ceza evine atıyor" dedi.

YARGIYA ÇAĞRI: DOSYALARIN ZAMAN AŞIMINA UĞRAMASINA İZİN VERMEYİN
90'lı yıllarda işlenen çok sayıda faili meçhul cinayetin ve kaybedilenlerle ilgili dosyaların zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydeden Bilici, şunları söyledi:

"Biz buradan net bir şekilde tekrardan söylemek istiyoruz; siz kayıplarımızı bulmadan, faillerini yargılamadan biz bu mücadelenin peşini bırakmayacağız. Çünkü tüm bunlar devletin eliyle gerçekleşmiş katliamlardır. Ancak bu dosyaların birçoğu zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıyadır. Biz bunun gerçekleşmemesi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Çünkü insanlığa karşı işlenmiş hiçbir suç zaman aşımına uğramamalıdır. Devlet isterse tüm bu failleri bulup yargı önüne çıkarabilir. Örnek olarak, zaman aşımına girmesine bir gün kala Kulp Alacaköy'de katledilen 11 köylünün faili Bolu Dağ Komandı Tugayı Komutanı Tümgeneral Yavuz Ertürk hakkında yakalama kararı çıkartıldı ve olayla ilgili ifadesi alındı. Böylelikle zaman aşımı kesilmiş oldu. Buradaki kayıp yakınlarının mücadelesi sonucu bu gerçekleşmiştir. Bu nedenle biz buradan yargı organlarına çağrıda bulunuyoruz; bu tür risklere girmeden, dosyaların zaman aşımına yaklaşması beklenmeden ilgili soruşturmaların yürütülmesi ve davaların açılmasını istiyoruz."

23 YIL ÖNCE KAYBEDİLEN ATALAN'IN ÖYKÜSÜ ANLATILDI
Bilici'nin konuşmasının ardından Mardin'in Midyat İlçesi Toptepe Köyü'nde 1991 yılında kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Süleyman Atalan'ın kaybediliş hikayesi İhd Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek tarafından anlatıldı.

Atalan'ın köyünde çobanlık yaparken bir gün keçileri alıp yola çıktığını ve Sarıkaya Köyü'nü geçtikten sonra Toptepe Köyüne ulaşmadan sivil silahlı kişilerce kaçırıldığını aktaran Perinçek, "Süleyman Atalan Midyat bölgesindeki ilk kayıplardandır. Ailesi o tarihten itibaren kendisinden bir daha haber alamadı" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kayıp yakınları 23 yıl önce kaybolan Süleyman Atalan anısına 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

HABERE YORUM KAT