1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Devlet hastanelerinde başlatılan PKK soruşturması 6-7 Ekim'e uzandı
Devlet hastanelerinde başlatılan PKK soruşturması 6-7 Ekim'e uzandı

Devlet hastanelerinde başlatılan PKK soruşturması 6-7 Ekim'e uzandı

6-7 Ekim 2014’te mazlum insanları katleden, şehirleri viraneye çeviren PKK/HDP’lilerin devlet hastanelerinde tedavi edildiklerine dair belgelerin olayların hemen ardından basına yansımasına rağmen sorumluların üzerine gidilmediği ortaya çıktı.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısının ardından 6-7 Ekim 2014'de sokağa inerek sırf İslami kimliklerinden dolayı mazlum ve mustazafları katleden PKK/HDP’lilerin devlet hastanelerinde tedavi edildiklerine dair belgeler, olayların hemen ardından yazılı ve görsel basına yansımıştı. Ama tüm yayınlanan haberlere rağmen soruşturma aradan geçen 2 yıl sonra başlatıldı.

Diyarbakır Sur'da PKK ile yaşanan çatışmalarda yaralanan polis ve askerlerin söz konusu hastanelerde tedavi edilmedikleri yönündeki haberler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında görevlendirilen müfettişler, İlke Haber Ajansı (İLKHA) tarafından 6-7 Ekim olaylarının hemen ardından gündeme getirilen iddiaları 2 yıl sonra da olsa araştırmaya başladı.

İLKHA konuyla ilgili yaptığı haberlerle Diyarbakır'daki kamu ve üniversite hastanelerinde yaşanan ihmalleri gündeme getirmiş ve bu hastanelerin adeta PKK'ye hizmet eder hale geldiğini belgelemişti. Ajansın gündeme getirdiği iddiaların suç duyurusu kabul edilerek soruşturma başlatılması gerekirken bugüne kadara ya soruşturma başlatılmadı ya da başlatılan soruşturmalar birileri tarafından engellendi. Bugün Türkiye kamuoyu, yaşanan usulsüzlük ve suiistimaller hakkında neden 2 yıl boyunca bir soruşturma başlatılmadığını soruyor.

6-7 Ekim'de Devlet Hastanesi PKK’lilere hizmet verdi
Olayların hemen ardından İLKHA’da yayımlanan belgelerle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesinde çok sayıda usulsüz kayıt yapıldığı ve PKK/PYD’li yaralıların kayda geçilmeksizin tedavi edildiği ortaya konulmuştu. Belgelerde olaylarda yaralanarak hastaneye getirilen PKK'li Abdullah Kobani'nin, sistemde 364513 hasta numaralı bir kadının ismiyle, Aram Adem’in ise 364510 numaralı başka bir kadın hastanın üzerine kaydedildiği örneklendirilmişti. Haberde bunun gibi onlarca örneğe yer verildiği gibi kimi PKK'lilerin de ya sahte isimlerle ya da kaydedilmeksizin tedavi edildiği bilgilerine yer verilmişi.

Yine 6-7 Ekim saldırılarına katılarak yaralandıkları tespit edilen birçok Kobanili ve Êzidi sığınmacıların da usule aykırı bir şekilde, Diyarbakır Gazi Yaşargil Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi edildikleri basına yansımıştı. Hatta hastanenin bir bölümünün (ortopedi servisi) bu yaralıların tedavi edilmesine tahsis edildiği iddia edilmişti.

Haberde ayrıca Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Kanğın ve Hastane Müdür yardımcısı İhsan Eken’in o gece sabaha kadar hastanede olduğu ve yaralı olarak hastaneye getirilen PKK'lilerle birebir ilgilendikleri belirtilmişti.

Soruşturma için şimdiye kadar neden beklendi
İddiaların ardından İLKHA'ya konuşan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Kanğın, o gece hastanede olduğunu kabul etmiş ve soruşturma açılması için iddiaları Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdiklerini dile getirmişti. Ancak söz konusu soruşturmanın açılıp açılmadığı, açıldıysa akıbetinin ne olduğu kamuoyuna açıklanmamıştı. Şimdi merak edilen o zaman soruşturma açıldıysa bugüne kadar neden bu iddiaların üzerine gidilmedi ve sorumlular yargı karşısına neden çıkarılmadı.

Kayıtlar silinmiş
Kanğın'ın soruşturma açılması yönünde başvuruda bulundukları yönündeki açıklamasının aksine olaylardan yaklaşık 2 yıl sonra görevlendirilen müfettişlerin, yaptıkları incelemede söz konusu belgelerin hastane sisteminden silindiğini tespit ettikleri öğrenildi.

Bu ve benzeri birçok olay basına yansımasına rağmen farklı nedenlerle görmezden gelinmiş ta ki aynı tavrın, Sur'daki çatışmalarda yaralanan polislere de gösterilmesi üzerine yetkililer harekete geçmişti.

Uzun aradan sonra başlatılan soruşturmada İLKHA tarafından gündeme getirilen iddialar doğrulanırken Sağlık Bakanlığı iddiaları araştırmak üzere 3 kişiden oluşan müfettiş heyeti görevlendirdi.

Başlatılan soruşturma sürerken iddialarla ilgili olarak şimdiye kadar neden beklendiği ve soruşturmanın Diyarbakır'daki diğer hastaneleri de kapsayacak şekilde genişletilip genişletilmeyeceği merak ediliyor. (İLKHA)

0e2f190be90a8e8b469a.png0f477b77a74683933731.jpg4c6396b8f96cc9bcabc6.jpg5dcc0f2014d6d7df0519.jpg6083d832f97d27866dfa.jpg20312870180ccbc83b40.jpga6f92b98a722e1a4f7a8.jpgd16aa524f12bff5f71e5.jpg

HABERE YORUM KAT