1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Devlet çocuklarımızı korumuyor'
'Devlet çocuklarımızı korumuyor'

'Devlet çocuklarımızı korumuyor'

Diyarbakır'da SPPE Derneği, Devlet Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın SPPE hastalarını korumadığına dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır Sabakut Sklerazon Panenselalit Derneği (SSPE), Sümer Park Yaşam Alanı'nda SPPE hastalığına yakalanan hastalar için basın açıklaması düzenledi. Bölgedeki BDP'li Belediye eş başkanlarının da desteklediği açıklamada SPPE hastalığına yakalanmış hasta yakınları, Dicle Görme Engelliler Derneği, GAP Bedensel Engelliler Derneği, Diyarbakır Engelliler Deneği de hazır bulundu. SSPE adına basın açıklamasını gerçekleştiren Diyarbakır SSPE Dernek Başkanı Ercan Akto, “Devlet Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ölüme mahkum edilmiş çocuklarımızı ve onların kardeşlerini koruyamıyor/korumuyor” dedi.

'Alanlara çıkacağız'

Hastaların yüzde 90′ı bölgeden çıktığına dikkat çeken Akto, “1995 yılından sonra uygulanan yanlış aşı sonucunda bu hastalığın arttığına dair resmi kayıtlar bulunmaktadır. Geçen hükümetler gibi bu hükümet döneminde de bu acı gerçeğe seyirci kalınmıştır” dedi. Akto, “Sesimize kulak verilmediği taktirde hasta çocuklarımızla birlikte alanlara çıkmaktan başka seçenek bırakılmayacağını kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” diye ifade etti.  Kafalarındaki soru işaretlerinin giderilebilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde bir araştırma komisyonunun kurulmasını talep eden Akto, “Bu hastalığın tedavi yollarının bulunabilmesi için bilimsel çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT