1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Devlet, stadı gözden çıkardı
Devlet, stadı gözden çıkardı

Devlet, stadı gözden çıkardı

Yeni yapılacak 33 bin kişilik stat ve spor kompleksi karşılığında TOKİ'ye devredilen Diyarbakır Atatürk Stadı yıkılana kadar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından buraya kalıcı bakım ve onarım çalışmaları yapılmayacağı belirtiliyor.

A+A-

Stadın masrafları burada oynamak isteyen kulüplerden talep edilecek. Kulüpler ise bu duruma tepkili.

YIKILMADAN GÖZDEN ÇIKARILDI                                          

1960 yılında yapılan 53 yıllık Atatürk Stadı adeta devlet tarafından gözden çıkarıldı. Yeni yapılacak 33 bin kişilik stat ve spor kompleksi karşılığında TOKİ'ye devredilen tarih stat  yıkılana kadar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından buraya kalıcı bakım ve onarım çalışmaları yapılmayacağı belirtiliyor.

TOKİ'ye devredilmesine rağmen kullanım hakkı yine de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde olan stadın önemli eksikleri var.

GENÇLİKSPOR :'BUNUN İÇİN ÖDENEK YOK'

Burada maç oynamak isteyen kulüpler,stadın sahibi devlet olduğu için kiralama ve maç günlerinde görev yapacak çalışanların ücretleri dışındaki masrafları kabul etmiyor. Bu şekilde masrafların altında hiçbir kulübün çıkmayacağı ifade edilirken, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü de 'Stat zaten 2 yıl sonra yıkılacak. Devlet buraya ödenek vermiyor. Elimizden bir şey gelmiyor. Kulüpler burada oynamak istiyorsa masraflar için harcama yapmayı da hesaba katmalıdır.” diyor.

'YENİSİ YAPILANA KADAR ÖZEN GÖSTERİLMELİ'

Yeni stadın ihalesinin en erken Kasım'da yapılacağı ve tamamlanmasının 2015 yılını bulacağı belirtiliyor. Yani en az 2 yıl,ortalama 3 yıl daha Atatürk Stadı'na ihtiyaç var. Diğer sahalar güvenlik kriterlerine uymadığı için TFF'nin maç oynanmasına izin vermeyebileceği belirtiliyor. Kulüp yöneticileri ve sporseverler Vali Cahit Kıraç ve diğer yetkililere çağrıda bulunarak Atatürk Stadı'ndaki eksiklerin devlet imkanlarıyla giderilmesini istiyor. Uzmanlar,yeni stat hizmete girene kadar Atatürk Stadı'na gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini belirtirken,”Aksi takdirde çok önemli sorunlar yaşanacak. Diyarbakır'ın imajına ciddi anlamda zarar verilecek” uyarısında bulunuyor.

HABERE YORUM KAT