1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DES'ten cezaevleri için öneri
DES'ten cezaevleri için öneri

DES'ten cezaevleri için öneri

DİYARBAKIR- Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Şube Başkanı Eyüphan Kaya, "Cezaevleri en az üç yıldızlı otel standartlarına getirilmeli" dedi.

A+A-

Başkan Kaya yaptığı açıklamada, Türkiye'deki cezaevlerinde kangren haline gelmiş, elle tutulur, gözle görülür sorunların var olduğunu ifade edrerek, bunun için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Cezaevleri  yönetiminin sürekli eğitimden geçirilmesini, zaman içinde psikolojisi bozulan yönetici ve gardiyanların başka mesleklere kaydırılması gerektiğini kaydeden Kaya, şöyle konuştu:

"Cezaevlerinde yaşanan olumsuz hadiselerden toplumun vicdanı sızlıyor. Cezaevleri en az üç yıldızlı otel standartlarına getirilmeli ve mahkum ıslah edilmiş olarak toplumla iç içe yaşamaya hazır hale getirilebilmelidir. Uzun süre cezaevinde kalanlara dil ya da meslek öğretilmeli, bu konuda başarılı olanlara ceza indirimine gidilmelidir. Tedavisi cezaevi koşullarında imkansız hale gelen hastalar  tahliye edilmeli, ailelerine dayanamayacak, unutamayacak acılar çektirilmemeli, cezaevinde ölen her vatandaşın kamuoyunun vicdanını sızlattığı unutulmamalıdır. Cezaevlerinde insanımızı manen ve maddeten ıslah etme yoluna gitmeliyiz. Bir yandan meslek öğretirken diğer yandan dinini diyanetini yaşabilecek kadar bilgili, nitelikli vatandaş yetiştirmeliyiz. Nerede olursa olsun devlet yasalar çerçevesinde vatandaşının hakkını korumakla yükümlüdür, onu yetiştirmek de devletin görevidir."

HABERE YORUM KAT