1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DESOB yeniden 'Ebedinoğlu' dedi
DESOB yeniden 'Ebedinoğlu' dedi

DESOB yeniden 'Ebedinoğlu' dedi

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Olağan Kongresinde tek liste seçimde mevcut oyların tamamını alan Başkan Ebedinoğlu güven tazeledi.

A+A-

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanlığına yeniden Alican Ebedinoğlu seçildi. Karşısına rakip çıkmayan ve tek liste ile gidilen seçimde oy kullanabilecek olan 296 delegenin tamamının oyunu alan Ebedinoğlu güven tazeledi.
                                                
SEÇİMLERE İLGİNİN YOĞUNLUĞU DİKKAT ÇEKTİ

DESOB Konferans salonunda düzenlenen olağan kongreye Sakarya ve Mardin Esnaf Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri de konuk olarak katıldı. Seçimlere ilginin hayli yoğun olduğu gözlenirken, dilek ve temennilerin ardından kürsüye çıkan başkan Ebedinoğlu, göreve geldiği günden bu yana en büyük amaçlarının Diyarbakır halkına hizmet etmek olduğunu ifade etti.

Göreve ilk olarak geldikleri 2002 yılında 100 metrekare alanda hizmet veren DESOB'un şu anda Türkiye çapında bir hizmet binasına sahip olduğunu kaydeden Ebedinoğlu, daha önce hizmet eden başkanları da anarak teşekkür etti. Görevde olduğu sürece esnaf ve sanatkarın sorun ve sıkıntılarını, Diyarbakır ve bölge sorun ve sıkıntılarını yetkililere iletmeye çalıştıklarını anlatan Ebedinoğlu, bu mücadele içerisinde bir çok engel ile de karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

"BANKALARA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ"

Bölge esnafına özellikle bankaların ayrımcılık yaptığını kaydeden Ebedinoğlu, "Bu bölgede yaşayan Kürt ve Zazalar asla ve asla bölünmeye çalışmıyorlar ve bölünmek istemiyorlar ancak, bankaların bu ayrımı bizleri bölebilir. Biz nasıl ki barış ve huzur için sesimizi yükselteceğiz diyorsak, bu bölgeyi risk ve savaş bölgesi gören bankaların çifte standardı içinde sesimizi yükselteceğiz" dedi.
Ebedinoğlu, kısa süre önce yapılan oda seçimlerinde seçilen oda başkanlarını da tebrik ederek başarı diledi.

"YILLARDIR KARDEŞLİK VE BARIŞ İÇİN TUTUŞUYORUZ"

Konuşmasında özellikle başlatılan barış sürecine değinen Ebedinoğlu, bölge ve ülke olarak yıllardır kardeşlik ve barış için tutuştuklarını belirterek şöyle dedi:

"Yaklaşık bir buçuk yıldır bu özlemimize ulaştık. Ancak son zamanlarda gelişen olaylar bize anayasal gelişmelerin ve atılması gereken anayasal adımlarının bir an önce atılması gerektiğini gösteriyor. Huzurun olmadığı yerde esnaf ve sanatkarı konuşamazsınız. Bütün esnaf ve sanatkarların bu sürece sahip çıkması gerekiyor. Biz o günlere günde 10'larca kişinin öldürüldüğü, 40 bine yakın Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz'ın hayatını kaybettiği yıllara geri dönmek istemiyoruz.

EĞER ATEŞ DÜŞERSE BÜTÜN ÜLKEYE DÜŞER

Tüm Esnaf Birliklerinin tüm esnaf ve sanatkarın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Diyarbakır'ın 3'te biri esnaf, ülkenin yüzde 20'si esnaftan oluşuyor. Yeri geldiği zaman siyaset üstü siyasilere baskı kurma gücüne sahibiz. Bu inancın bu sesin buradan batıya gitmesini istiyoruz. Sadece burası ile olmaz. Eğer ateş düşerse bütün ülkeye düşer. Van depremini hepimiz hatırlıyoruz. Ve hep birlikte Van'ın yaralarını sardık. Oysaki 30 yıldır ülkede şiddetli bir deprem var ve şiddetli sarsılıyoruz. Herkesin evinde, işyerinde, köyünde, şehrinde sarsıntı var. Bu sadece Kürtlerin sorunu değildir.

Tüm herkesin Türkün, Kürdün, Arabın, Lazın, Çerkez'in bu ülkede yaşayan herkesin sorunudur. Herkesin bu sürece sahip çıkması gerekiyor. Siyasilerin siyasi kaygıları var. Bizce akan kanın karşısında hiçbir kaygının önemi yoktur. Biz esnaf ve sanatkar olarak işimizden kendimizden her türlü fedakarlığı yaparak her türlü sorunda kepenklerimizi açarak karşısında durduk ise bugün daha şiddetli durmamız lazım. Savaşın kazananı yoktur. Onun için siz esnaf ve sanatkardan istirhamım lütfen barış sürecine sahip çıkın. Eskiye dönmek hiçbir zaman eskiyi yaşamak istemiyoruz"

"KARDEŞLİK KÖPRÜSÜNÜ GÜÇLENDİRMEYE GELDİM"

Dilek ve temenniler bölümünde kürsüye davet edilen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan ise kürsüde dostluk mesajları verdi. Sakarya ile Diyarbakır arasında kurulan dostluk köprüsünü güçlendirmek ve bu köprüde Sakarya ve Diyarbakırlıları yürütmek için geldiğini kaydeden Alişan, yıllardır geldiği bölge ve Diyarbakır'da yaşayan insanların batıda yaşayanlardan batıda yaşayanların da burada yaşayanlardan bir farkının bulunmadığını söyledi.

"BARIŞ SÜRECİNİ BOZANI LANETLEYECEĞİZ"

Başlatılan barış süreciyle ilgili olarak ta konuşan Alişan, "Başlatılan biz adına barış harekatı diyoruz insanlar ismine ne derse desin fark etmez. Biz buna gönülden destek verdiğimiz gibi bunu bozacak kişileri lanetleyeceğiz. Sizde bizde istesek te artık ayrılamayız. Biz artık birbirimizin genlerine işledik biz bir parçayız ve öyle kalacağız" dedi. Alişan, konuşmasını Kürtçe, (Sılav u hürmeta xe peşkeş dıkım) 'selam ve saygılarımı sunarım' diyerek tamamladı. Alişan'ın konuşması salonda ayakta alkışlandı. Alişan'ın ardından Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (MESOB) Başkanı Doğan Gazan ise, genel kurulda oluşan kardeşlik ortamının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek Arapça, kongrenin de hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından devam eden kongrede Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanlığına yeniden Alican Ebedinoğlu seçildi. Ebedinoğlu, kongreye katılanlar tarafından tebrik edildi.

HABERE YORUM KAT