Dersimiz Dersim

Dersimiz Dersim

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin İlköğretim, Sınıf ve Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri "İyi bir not almaktan çok toplumsal duyarlılık oluşturmak istediklerini" söylüyorlar.

A+A-

Hocaları Yalçın Tonbul, Fatih Yılmaz ve Remzi Yardımcı ile birlikte aylardan beri çalışan yaklaşık yüz öğrenci, bu çalışmalarının ürünlerini kiraladıkları otobüse yüklediler, Tunceli'de üç okula ulaştırmak üzere yola çıktılar.
                                                     
Dersten çıkan proje

Yardım kampanyasının bir iyilik ve toplumsal hareket olduğunu belirten kampanya yürütücülerinden Doç. Fatih Yılmaz, 'toplumsal duyarlılık ve kültürel farklılığı olan bir bölgede çok kültürlülük bilinci oluşturmak' istediklerini söylüyor:

“Şimdi yola çıkıyoruz ve projemizin meyvelerini toplamaya gidiyoruz. Mutluyuz, hedeflerimize ulaştık. Gururluyuz çünkü öğrencilerimiz müthiş bir özveri ile çalıştılar.”
'Dersimiz Dersim' projesinde; 40 adet masa-sandalye, müzik, sanat ve fen merkezleri için gerekli olan tüm malzemeler, oyun aletleri, halılar, perdeler, kitaplar, giysiler, projeksiyon cihazları, zemin ahşap kaplamaları, gıda ürünleri gibi pek çok malzeme alındı.

Malzemeler Tunceli'nin Mazgirt ilçesindeki Mazgirt Anaokulu, Darıkent İlköğretim Okulu ve Bulgurcular İlköğretim Okulu'na teslim edilecek.

Tek başına 28 koli

Öğrencilerden Aygül Ok tek başına 28 koli kitap topladığını söylüyor:

“Çok mutluyuz, bir kere çok büyük duyarlılık kazandık. Oradaki çocuklara bir şeyler götürmek çok heyecanlı. İlk kez gidiyorum o taraflara. Kolay olmadı tabii, gidip tek tek yayınevleri ile görüştüm. 28 koli kitap topladım. Bunun dışında çocuklara giysi de ayarladık. Şimdi yola çıkma zamanı."

Gözlemeden 6 yüz lira

Ayşe Kan, arkadaşlarından bir, iki kitap alarak katılmış kampanyaya. Duyarlılığın gelişmesi ile kendisini projenin merkezinde bulmuş:

“Kitapçıları ve esnafları dolaşarak projemizi anlattık. Kermesler düzenledik ve ellerimle gözleme pişirip sattım. 600 lira topladım. Aşıklarımızın tanıtıldığı bir konser düzenledik ve 75 bilet sattım. Çok uğraştık ama o çocukların yüzündeki mutlu ifadeyi görmek her şeye değer.”

İlk otobüs yolculuğu

Hatice Deniz ilk kez şehirlerarası otobüs yolculuğu yapacak. Ama onu bundan daha fazla heyecanlandıran şey başkalarının yaşamına dokunabilmek.

“Hiç otobüs yolculuğu yapmamıştım. Projede yer aldım ama Tunceli'ye de gitmeyi çok istiyordum. Ailem izin vermedi. Hocalarım toplanarak bize gelip babamdan izin aldılar. O çocukları görmenin heyecanı, paylaşmanın heyecanı her şeyin üzerinde. Çok mutluyum.”

Çiğköfteden okula

Zülküf Arıca, proje için çiğköfte yoğurup satmış. Bir keresinde 100, diğerinde de 150 kişilik çiğköfteyi yoğurmak için alınteri dökmüş:

“İki kez yaptım çiğköfte. Yıllardır yoğururum ama sanırım en anlamlısı buydu. Alın terimle projeye dâhil oldum. Şimdi oraya gidip bunun güzelliğini yaşayacağım.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT