1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dershaneler sayesinde gençler üniversiteli oluyor
Dershaneler sayesinde gençler üniversiteli oluyor

Dershaneler sayesinde gençler üniversiteli oluyor

DİYARBAKIR- Ülkemiz genelinde uzun yıllardır yüz binlerce öğrenciye hizmet veren dershane, etüd merkezleri ve okuma salonlarının kapatılması yönünde tarafından alınan karara tepkiler artarak devam diyor.

A+A-
DİYARBAKIR- Ülkemiz genelinde uzun yıllardır yüz binlerce öğrenciye hizmet veren dershane, etüd merkezleri ve okuma salonlarının kapatılması yönünde tarafından alınan karara tepkiler artarak devam diyor.
 
Bir Açıklama yapan Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, dersanelerin kapatılma kararının Bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.Diyarbakır ve Bölge genelinde uzun yıllardır ekonomik durumu elverişli olmayan ailelere yönelik çeşitli yardımlarıyla tanınan ve 'Derman Baba' olarak anılan Yılmaz Acu, şunları söyledi:'Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili hazırlanan taslak, yasalaşmadan önce tekrar gözden geçirilmeli. Dershanelerin gençlerimize gerek Ahlaki yönden, gerekse müfredat Açısından sağladığı faydalar, zaten yıllardır biliniyor.
 
Ülkemiz genelinde dershanelerde verilen rehberlik faaliyetleri ile gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan uzak tutulmaya çalışıldığı hepimizin malumu.Ayrıca okullar arasındaki eğitimde kalite farkı dershanede verilen eğitimle asgariye indiriliyor. Alternatif Bir kurum olarak değil, eğitimin tamamlayıcısı gözüyle dershanelere bakmaz lazım. Yani dershaneler, kendiliğinden değil, ihtiyaç dolayısıyla doğmuştur.
 
Dershaneleri var eden gerekçeleri ortadan kaldırmadan, dershaneleri kapatmak, olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir.Anayasaya aykırı olan özel teşebbüs hakkının da yasaklanması gibi durumla karşı karşıyayız.Elbette ki bazı yönetmelik değişikleri yapılabilir. Dershanelerin işleyiş tarzı ve bazı dershanelerin verimlikleri tartışılabilir.Ama kalkıp tamamen dershaneleri kapatmak, eğitimde iyileştirmeyi sağlamak. Tam tersine içinden çıkılmaz sonuçlara yol açar.Altyapısı oluşturulmadan bu kararı uygulamak, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın eğitim-öğretimine olumsuz yansıyacaktır.
 
BİR NEBZE DE OLSA FIRSAT DENGESİZLİĞİNİ ORTADAN KALDIRIYOR
 
Eğitimde yaşanan fırsat eşitsizliği ortada iken ve dershaneler bu dengesizliği nispeten de olsa dengeliyorken, dershanelerin, etüd merkezlerinin kapısına kilit vurmak, vahim sonuçlara yol açabilir.
 
BİR ÇOK FAYDALARI VAR
 
Dershaneler ile, çocuklarımızın başıboş kalmaları ve kötü ortamlardan uzak kalmaları sağlandığı gibi, çocuklarımız pozitif anlamda eğitim-öğretim olanağı bulabilmektedir.
İlim öğretilen, bilimsel içerikli eğitimler verilen bu yuvaların kapatılmak bir yana, desteklenmeleri ve ülkemiz genelinde sayılarının Artırılması yönünde Bir çaba sarfedilmelidir'.
 
ALKOL VE SİGARA KULLANIM YAŞI DÜŞÜYOR
 
Derman Baba  Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu şöyle devam etti:
'Asıl uğraşılması gereken husus, kullanım yaşı her geçen yıl düşen sigara, alkol ve zararlı maddelerdir.
 
Araştırmalara baktığımızda korkunç verilerle karşılaşıyoruz. Mesela lise öğrencileri arasında sigara kullanımının yanı sıra, alkol ve maalesef uyuşturucu kullanımının yükseldiğini üzülerek gözlemliyoruz. Dershanelerde verilen rehberlik faaliyetleri ile çocuklarımızın bu zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması sağlanmaktadır
 
 
Alkol ve sigara kullanımı giderek artarken, lise ve üniversitelerin önlerine mesken tutan uyuşturucu satıcıları ve kapkaççılar ile mücadele edilmesi gerekirsen, ilim ve bilim yuvaları haline gelmiş etüd merkezleri ve dershanelerin kapatılma kararı bir yana, desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.
Artık yetkili merciler, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız başta olmak üzere, vatandaşlarımızı tedirgin edici açıklamalardan kaçınmalılar'.
 

HABERE YORUM KAT