1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DERSHANELER
DERSHANELER

DERSHANELER

Kentimizin en büyük haber sitelerinden bir olan diyarinsesi.org 'ta bundan sonra yazılarımla beraber olacağız.

A+A-
Dokuz Eylül Universitesi Maliye Bölümünden mezun olup  yine aynı bölümde yüksek lisans yapmaktayım. Kentimiz için doğru olanları dile getirmek için sizlerle her yazımda buluşacağım. Görüşleriniz benim için çok önemli olup fikirlerinizi byrmkls@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.
 
Gündeme bomba gibi düşen dershanelerin kapatılması aslında AKP'nin iktidara geldiği günden
beri dile getirdiği ve üzerinde çalıştığı bir konuydu. Dershanelerin kapatılması  uzun süre daha gündemi meşgul edecek gibi görünüyor.
 
Hükümetin kararlıkla dershanelerin kapatılacağını dile getirmesi birçok soruları akla getirmektedir.
Peki kapatılırsa ne olacak ? Hükümet yaklaşan yerel seçimler öncesinde sağlam bir tabanı olan ve kimi zaman arkasında duran cemaatleri kaybetmemek içinde ortak çözümler ortaya koymak için dershane öğretmenlerine kadro verilmesi ve bu kadrolarında sadece mülakata alınarak yapılması ayrıca bir soru işaretidir. Nihayetinde parti içinde dershanelerin kapatılmasını istemeyen vekilleri ile karşı karşıya da gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.  Bunun örneklerinden biri olan İdris Bal'ın söylemlerine karşın disiplin kuruluna sevkedilmesi  parti içinde çatlakların meydana geleceğinin habercisi durumunda. Arınçla başlayan ve Bal ile devam eden çıkışlar AKP içinde kopuklukların sinyalini verir gibi duruyor.
 
Sorunun dershanelerde değilde tıpkı eğitim sisteminin sürekli değişmesinde görevde olan kalitesiz öğretmenlerin halen görevlerine devam etmesinde aranmalı.Evet dershaneler kapanmalı ama dershanelerin kapatılacağı gün bugün değildir.
Eğer devletin okulunda ders veren öğretmen boş saatlerinde gidip dershanelerde ders veriyorsa sorunu dış etkenlerde değil de öncelikle kendi içinde çözmeli.
 
Diyarbakır bildigin gibi YGS ve LYS' başarı oranlarına bakıldığında çok düşük düzeylerde.
Diyarbakırda çoğu dershanelerde görev yapan öğretmenlerin çoğu dershanelerde de çalışmaktadır. Ne kadar etik olduğunu kendi vicdanlarına bırakıyorum. Gündüz bir ders saatinin yarısının kaynadığı kalan diğer kısmında öğrencilerine çalıştığı kurumda ders anlatması durumun özetidir. 
 
Etiketler :

HABERE YORUM KAT