1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dershane bombacısına 23 yıl hapis cezası
Dershane bombacısına 23 yıl hapis cezası

Dershane bombacısına 23 yıl hapis cezası

Diyarbakır'da 5 yıl önce yaşanan dershane patlaması için mahkeme kararını açıkladı.

A+A-

Diyarbakır'da beş yıl önce gerçekleştirilen bombalı saldırının faili olarak tutuklu yargılanan PKK üyesi Ozan Alpkaya, 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

3 Ocak 2008 tarihinde bir dershanenin önüne bırakılan bomba yüklü aracın PKK'lılar  tarafından patlatılması sonucu 6'sı öğrenci 7 kişi hayatını kaybetmiş, 30'u asker 67 kişi yaralanmıştı. Alpkaya ile seyir halindeki araçta yakalanan ve tutuksuz yargılanan Uzman Doktor Bahattin Sayınbatur'a da yardım ve yataklık etmek suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 tarihinde bir dershanenin önüne bırakılan bomba yüklü aracın PKK'lı teröristler tarafından patlatılması sonucu 6'sı öğrenci 7 kişi hayatını kaybetmiş 30'u asker 67 kişi yaralanmıştı. Olaya ilişkin Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması dün yapıldı. Tutuklu sanık Ozan Alpkaya ve avukatların hazır bulunduğu celsede davaya mağdur sıfatıyla katılanlar, mahkeme heyetine sanıkların cezalandırılmasını talep eden dilekçe verdi. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek sanık Ozan Alpkaya'nın PKK örgütü üyeliği, patlayıcı madde bulundurmak, mayın döşemek ve dershane önündeki saldırıda yer alma gibi suçlardan cezalandırılmasını talep etti. Savcı, diğer sanığın ise örgüte yardım ve yataklık etme suçundan cezalandırılmasını istedi.

Savcının mütalaasına karşı savunması sorulan sanık Ozan Alpkaya, mahkemeye son sayfasında 'Biji Serok Apo, HPG, PKK ve PJAK' (Yaşasın başkan Apo, PKK, HPG ve PJAK) yazılı 14 sayfalık Kürtçe savunma verdi; ancak mahkeme heyeti savunmayı inceledikten sonra kendisine iade etti.

Ozan Alpkaya'nın avukatı Süleyman Bilgiç, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını kaydetti. Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Dershane önünde gerçekleştirilen patlama ile müvekkilimin ilgisi yok. Olayın üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra ortaya çıkan bir gizli tanığın beyanına istinaden kendisine atfedilmiştir. Örgüt üyeliği suçuna ilişkin olarak da müvekkil tüm aşamalarda ikrara havi beyanlarda bulunmuştur ancak söz konusu eylemlerle bir ilgisinin bulunmadığını ifade etmiştir.”

Tutuksuz sanık doktor Bahattin Sayınbatur'un avukatı Mesut Beştaş ise müvekkili hakkında sanık Alpkaya'nın beyanları dışında delil olmadığını vurguladı. Beştaş, müvekkilinin sanık Alpkaya ile okul dönemi arkadaşı olduğunu ve Alpkaya'nın örgüt üyeliğinden haberi olmadığını belirterek, “Müvekkilim ve diğer sanık Alpkaya seyir halindeyken güvenlik güçlerinin yaptığı aramada Alpkaya'nın üzerinde bomba bulunmuş. Müvekkilim de yakalanarak gözaltına alınmıştır. Müvekkilim şu an doktor olarak görev yapmaktadır. Hiçbir şekilde örgütsel duygular içerisine girmiş ve bu anlamda hareket etmiş değildir.” şeklinde savunma yaptı.

Mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme, sanık Ozan Alpkaya'yı “PKK örgütüne üye olmak, suçun işleniş biçimi, failin kastının ağırlığı, failin güttüğü amaç ve saik göz önüne alınarak” suçundan 15 yıl, “İzinsiz olarak tehlikeli madde bulundurmaktan 8 yıl olmak üzere toplamda 23 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanık Bahattin Sayınbatur'u ise silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan 7 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

HABERE YORUM KAT