1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derman Baba'dan Van SGK'ya tepki
Derman Baba'dan Van  SGK'ya tepki

Derman Baba'dan Van SGK'ya tepki

D.BAKIR- Uzun yıllardır Diyarbakır ve Bölge genelinde bir çok aileye sayısız kez maddi ve manevi yardımlarda bulunan, ekonomik durumu elverişli olmadığı için okuyamayan çocukların, eğitimlerini tamamlamalarına olanak sağlayan ve hayırsever kişiliği nedeni

A+A-

Aynı zamanda kurucusu olduğu Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur arasında mekik dokumaktan yorgun düştüğünü belirterek, yetkilileri davet etti.
Derman Baba Acu yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi:
'Uzun yıllardır muhtelif kurumlarda görev yaptım. Bir dönem kendi adıma açtığım işyerimde doğal olarak Bağ-Kur'a kayıt yaptırdım. Onun dışında ayrıca eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) tabi olarak da hizmet sürem var. Emeklilik yaşını doldurunca Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak, emeklilik talebinde bulundum. Ancak ne olduysa, ondan sonra oldu. İnanın ancak filmlerde rastlanabilecek bir durumla karşılaştım. SGK yetkilileri, Bağ-Kur ve SSK'da hizmetlerimde bir çakışma olduğunu beyan ettiler. defalarca telefon ile aramama rağmen bu durumun düzeltilerek, mağduriyetimin giderilmesini talep ettim.
Diyarbakır'da açtığım işyerimde Bağ-Kur'a belirli bir miktar prim borcumu tamamen kapatmak için Bağ-Kur Diyarbakır İl Müdürlüğü'ne müracaat ettim. Burada görevli Hacer isimli bayan memur ile görüşerek, Bağ-Kur'da çalışma günlerimi toplatmak ve aynı zamanda Bağ-Kur'a olan borcumu yapılandırmaya giderek ödemek istediğimi talep ettim.
Toplam 18 bin lira borç çıkarıldı. Yapılandırmadan faydalanarak taksitlenme yapıldı. Toplam 13 bin küsur liraya tekabül eden borcum, 18 takside bölünerek her iki ayda bir 723.50 liradan olmak üzere yapılandırıldı. Şu ana kadar toplam 7 taksit ödemiş bulunuyorum.
Ancak defalarca müracaat etmeme rağmen, Bağ-Kur ve SSK'daki hizmet günlerimdeki çakışma giderilmedi. Ben üzerime düşeni yapıp, yapılandırma taksitlerine riayet ettiğim halde, benden kaynaklanmayan bir sorun yüzünden aylardır perişan olmuş durumdayım.
Diyarbakır Bağ-Kur İl Müdürlüğü'ndeki Hacer isimli bayan memura konuyu ilettiğimde yıllardır gelip giderim yanına her konuda duyarlı olmuştur dosyamla ilgili bilgi istedim  'Senin dosyanı SGK Kayapınar İlçe Müdürlüğü'ne gönderdik. Bizim yapacak bir şeyimiz yok' ifadesiyle karşılaştım.
Bunun yanısıra daha önce Van İlimizde çalıştım ve hizmetimin olduğunu beyan ederek, Van SGK'ya konuyla ilgili yazı yazmalarını talep ettim. Van SGK'ya yazı yazıldı.  Ancak ne hikmetse Van SGK'dan bir yanıt gelmedi. Düşünebiliyor musunuz Diyarbakır Bağ-Kur İl Müdürlüğü, Van Sosyal Güvenlik Kurumu'na 25.06.2012 tarihinde resmi bir yazı yazıyor. Ancak aradan geçen Altı aya rağmen, olumlu veya olumsuz bir yanıt gönderilmedi. Bilgisayar çağında bu yaşananları anlamak mümkün değil.
Bunun üzerine bizzat Van SGK İl Müdürlüğünü defalarca telefon ile aradım,.Van SGK il Müdürlüğünün sadece iki hatı var saatlerce ararım çok zor düşürürüm hatları yetkili bir memur ile görüşüp dosyam hakkında bilgi istedim bana dedikleri  Van SGK İl Müdürlüğü'nden bana 'Dosyan Kaybolmuş' denildi.
Ben de 'Ülkemizde insanlar kayboluyor. Dosya kaybolması önemli değil. Ama bu sorunuma çözüm üretin' diyerek, aşındırmadık kapı bırakmadım. İşveren Tahakkuk Servisi başta olmak üzere kurumdaki bütün servisleri defalarca telefon ile aradım olumlu yanıt alamadım . Van SGK İl Müdürü'yle görüşmek istedim. Ancak kabul etmeyip Müdür Yardımcısı İsmail Bey ile görüştürdüler. Sağolsun İsmail Bey, yakından ilgilendi.ama çözüm üretilmedi Van SGK, Diyarbakır Bağ-Kur İl Müdürlüğü'ne bir yazı gönderdi. Ancak yazıda eksiklikler olduğu beyan edildi.
Defalarca kez telefon açmama rağmen sonuç alamadım. Diyarbakır Bağkur Kayapınar İlçe Müdürlüğü'nde görevli Mustafa Aygül isimli memur, iyi niyetiyle yardımcı olmak istedi. Ancak, 'Evrakta gönderilen yazı eksik, bizim yapacak bir şeyimiz yok' dediler.
Şimdi bu işin içinden nasıl çıkacağım bilemiyorum. Diyarbakır Bağ-Kur, SGK ve Van SGK kurumları arasında mekik dokumaktan yoruldum. Üstelik büyük bir maddi külfetin altına girip üstlendiğim yapılandırma hakkımı da kaybedeceğim.
21. yüzyılda bilgisayar çağında benim bu yaşadıklarım, herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşansa, inanın sorumlu kurumların amir ve müdürleri istifa eder, ya da görevden alınırlardı. Ama maalesef ülkemizde vatandaşın yaşadığı mağduriyet yanına kâr kalıyor.özellikle bu işim için Ankara'gidip bakanlığa şikayet edeceğim ondan sonra ayıklasınlar pirinçin taşlarını nedir bu vurdumduymazlık 6 ayda bir işlem yapamıyorsanız sizler devletin maaşlarını neden alıyorsunuz vatandaşları neden mağdur ediyorsunuz doğrusu pes dedim.