1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derman Baba'dan engelliler günü mesajı
Derman Baba'dan engelliler günü mesajı

Derman Baba'dan engelliler günü mesajı

Derman Baba Yılmaz Acu: 'Engellilerin eğitim, sağlık ve istihdam gibi sorunları için kalıcı ve köklü çözümler üretilmeli'

A+A-

Diyarbakır -Çeyrek asra yakın bir zamandan bu yana fakir ve yardıma muhtaç ailelere aynı ve nakdi yardımlarda bulunan, okula gidemeyen bir çok çocuğun eğitimlerini tamamlayabilmeleri için olanaklar hazırlayan ve bu nedenle kamuoyunda adı 'Derman Baba' olarak bilinen Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Engelli vatandaşların eğitim, sağlık ve istihdam gibi birinci derecede önem arzeden sorunlarının kalıcı ve köklü çözümlere kavuşabilmesi için toplumun bütün kesimlerine büyük görevler düştüğünü belirten Derman Baba Acu, mesajında şu görüşleri dile getirdi:

'Öncelikle bütün engelli kardeşlerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepimiz birer engelli adayıyız. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda artık engellilerin daha insani ve medeni koşullarda yaşayabilmesi için gerekli altyapının oluşturulması elzem bir hale gelmiştir.

Devletimizin son dönemlerde engellilere yönelik yaptığı çalışmalar elbetteki gözardı edilemez. Ancak bunlarla yetinilmemeli ve sorunun temeline inilmelidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın engelliler için sağladığı 'Evde Bakım Ücreti' son derece yerinde bir uygulama.

Ancak bazı illerimizde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı idari yönetici konumunda olan bazı kimselerin, engellilere bağlanan aylık maaş durum değerlendirmelerinde ciddi keyfi muamelelerle engellileri mağdur ettikleri, herkes tarafından bilinmektedir. Bu anlamda engelli vatandaşlarımız mağdur edilmekte ve sıkıntı yaşamaktalar. Bu mağduriyetin giderilebilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sayın Fatma Şahin'den ilgi bekliyoruz.

Bütün engellilerimize evde bakım ücretinin bir an önce tahsis edilmesi gerekiyor. Özellikle kamu kurum ve kuruluşların yanısıra, özel sektörde de engelli kardeşlerimizin istihdamı için hak tanınmalıdır.Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içerisine çekmek hepimizin görevidir. Engelli vatandaşlarımızın topluma entegre olmaları, mesleki eğitim ve istihdamları yönünde, A'dan Z'ye bütün kurum ve kuruluşlar güçbirliği yapmalıdır.

Ülkemizin her bir bireyi, bizim için çok önemlidir. Engelli bir vatandaşımızın yaşam alanlarından faydalanamaması kabul edilemez bir durumdur. Onun için bu engelleri hep birlikte aşmalı ve onlara bu ülkenin değerli ve vazgeçilemez vatandaşları oldukları gerçeğini hayatlarını kolaylaştırarak anlatmalıyız'.
Bu konuda toplumsal duyarlılık ve bilinç düzeyinin artmasını temenni ediyor, bu inançla bütün engelli vatandaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum'.