1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derman Baba'dan Başbakan'a övgü
Derman Baba'dan Başbakan'a övgü

Derman Baba'dan Başbakan'a övgü

Diyarbakır'da 1990'lı yıllarda çatışma ve şiddet ortmanının en yoğun olduğu dönemlerde yoksul, kimsesiz ve çaresiz insanlara yönelik Sağlık'tan, Eğitim'e, Eğitim'den Barınma'ya ve Barınma'dan yiyeceğe kadar her türlü maddi imkanın sağlanması için adeta de

A+A-

Derman baba; Başbakan Erdoğan'ın 2005 Ağustos'ta yine Diyarbakır'da yaptığı tarihi açıklamaya atıfta bulunarak Erdoğan'ın o mitingte söylediği "Kürt sorunu benim sorunumdur. Çözmek boynumun borcudur."demesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir başbakanın sadece Kürt sorununu değil Kürt halkının da varlığını kabul ettiğini belirterek sonrasında peyderpey atılan bütün demokratik ve ekonomik adımların bu yönden geliştiğinden bölge halkı olarak memnun olduklarını söyledi. 

Özellikle barış süreciyle başlanan çatışmasızlık ortamından ötürü bölge ve ülke halkından büyük rahatlama yaşandığını, bu rahatlamanın kendini her alanda gösterdiğini, en önemlisinin de artık kardeşkanının akmadığını, anaların ağlamadığını ve cenazelerin dalga dalga ülkenin dört bir yanına gönderilmediğini belirten Derman baba, bu sürecin sonuna kadar gidilmesi gerektiğini ifade ederek bu barış ortamı her kim bozarsa tarihe ve millete hesap veremeyeceklerini ve Allah katında da hesap veremeyeceklerini söyledi.

Başbakan ve Barzani'nin gelişlerinden dolayı bölgede ve özellikle Diyarbakır'da büyük bir heyecan yaşandığını, halkın barış, kardeşlik ve birlikte yaşama adına büyük umutlar beslediğini, bu umutların yarın yeşerip tüm ülkeyi saracaklarına inandığını belirten Yılmaz Acu; Kürt sorunu kökten çözüldüğü zaman başta Diyarbakır ve bütün bölge şaha kalkacağını ve ülkede büyük sıçramanın yaşanacağını söyledi.

Yarın ki mitingin bir özgürlük ve barış mitingi olacağını, geçmiş yaraların sarılmasına vesile olacağını, yaraların sarılmasında kim katkı sunarsa sunsun Allah katında büyük bir sevap işleyeceğini, bu sevapların en büyüğünün sn başbakan Erdoğan'ın işlediğini ve bu sevaba Barzani'nin de katkı sunmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Diyarbakır'lı Derman baba, Diyarbakır halkının da bu mitinge katılması ve sn başbakan Erdoğan'a sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Baronların ve Kan lobisi faaliyeti yürütenlerin barışı istemediklerini, Türk ve Kürt çocuklarının kanı üzerinden milyarlarca dolar kazandıklarını ve artık 76 milyon ülke insanının uyanması gerektiğini belirten Derman baba; sadece sağlık alanında Erdoğan döneminde gerçekleştirilen yeniliklerle ilgili şunları söyledi.

Derman baba "Sağlıkta büyük devrim yapıldı yıllar önce hastanelerde ilaç kuyruklar, muayene kuyrukları,yeşil kartlı hastalar ilaç alamıyorlardı,doktorların muaynehanelerine gitmeden hiçbir hasta ameliyat olamayırlardı bıçak parası adı altında korkunç paralar alınırdı halk perişan olmuştu. Maalesef onlar şuan yok hiçbir hastanede Bıçak parası alınmamaktadır. Bir odada 6 hasta yatardı şuan 1 odada 2 hasta yatmaktadır. Sağlığa insanlığa değer verilmektedir viaypi odalarda hastalar tedavi görmektedirler ve engelli ,yatalak hastalara maaşlar bağlandı,engeliler yatalak hastalar yakınları tarafından eskiden değer görmezlerdi şuan için en kıymetli yakınları oldu yatalak hastalar hasta yakınlarının,dul ve yetime maaş bağlandı daha neler neler sayamadığımız hizmetler artık ileri merkezlere gitmeye gerek kalmadı hastalarımız tüm imkanlar diyarbakırda mevcut. Acil hasta olduğunda ambulans uçaklar hazır halikoptörler hazır durumdadır." dedi.

Derman Baba; daha çağdaş, daha modern, daha adil ve daha onurlu bir dünya için barışa ve kardeşliğe yelken açmalıyız dedi...

HABERE YORUM KAT