1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derman Baba Sur halkı için seferber oldu
Derman Baba Sur halkı için seferber oldu

Derman Baba Sur halkı için seferber oldu

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan ve 90 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar kapsamında göç etmek zorunda kalan ailelere yardımlar durmadan devam ediyor.

A+A-

Sivil Toplum Kuruluşları, Kaymakamlıklar ve Valiliğin yardımlarının yanı sıra vatandaşlarda ellerinden gelen yardımları yapıyor. Bu yardımlar kapsamında yıllardır fakir, yoksul ve ihtiyacı sahibi vatandaşlara yardımcı olan Dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu’da 90 gündür mağdur olan Sur halkı için topladığı yardımları dağıtıyor.

1-016.jpg
 
Diyarbakır’da uzun yıllardır fakirin ve muhtacın dayanağı haline gelen Dermanbaba lakaplı Yılmaz Acu Sur halkına da derman olmaya devam ediyor. 90 gündür süren yasakla birlikte göç etmek zorunda kalan halk için seferber olan Yılmaz Acu, sivil toplum kuruluşları ve hayırsever işadamlarının bağışladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.
 10269495_484985651687949_5983626619108739049_n.jpg


Sur halkına adeta ‘derman’ olan Yılmaz Acu konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada, “Yaklaşık 3 aydır Sur ilçemizde çatışmalı bir ortam yaşanmaktadır. Onlarca insan öldü  millet perişan oldu evlerinden  yuvalarından oldular ekmeğe muhtaç hale geldiler. Bunun yanı sıra esnafımız kan ağlıyor .Diyarbakır Valisi sayın Hüseyin Aksoy  ve sur kaymakamı  Sayın memduh Tura bey yardım ediyorlar. Türkiye’nin çeşitli illerinden yardımlar geliyor. Sivil Toplum Kuruluşlarımız, işadamlarımız herkes Sur ilçesi için bir şeyler yapıyor. Artık huzurumuz kalmadı, savaş istemiyoruz insanların ölmesini istemiyoruz kardeşlik istiyoruz” dedi.
 dsc_0137.jpg
Anaların ağlamaması ve insanca yaşamak varken savaşların yaşanmaması gerektiğini de dile getiren Acu, “Gece gündüz demeden elimden geleni yapıyorum  binlerce dua alıyorum artık savaş olmasın Irak, Suriye savaşında yüzbinlerce insan öldü.Acu ,İnsanlarımız yeterince perişan oldular  dağıtacağımız yardımlar halkımızı teşhir etmenin bir anlamıda yoktur.Yardımları Evlerine götürüp teslim ediyoruz. Bu mudur özgürlük, arkada dul eş ve binlerce yetim kaldı unutmasınlar bir insanı öldürmek kainatı öldürmek demektir vebali ağırdır” diye konuştu.

dsc_0130.jpg
 
Vatandaşlara ulaştırdığı yardımları bağışlayan Erdemliler  Hareketi Derneği Diyarbakır İl Başkanı  Sayın Atilla Kaymaz’a, Diyarbakır Tanıtma Ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Aydoğan Ahıakın’a, AK Parti 26’ıncı Dönem Milletvekili Adayı Şafak Yontürk, Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Yasin Yavuz, Girişimci Ve Yenilikçi Liderler Derneği Genel Sekreteri Sayın Mahmut Yıldızhan,Diyarbakır Erdemli İnsan Yetiştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gökhan Çiftçi, Diyarbakır Kutu Ambalaj Fabrikası, Sur  Özergin İnşaat Firmaları, Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Süleyman Ergin,  İş adamı Adnan Tutka, Halit Aydın, Mir Yıldız Düğün Salonu  sahibi iş adamı Zeynel Abidin  Aktay, İş adamı  siyasetçi Cihan Ensarioğlu, Tavacı Recep usta İşletmecisi  iş adamı Paşa Kahraman, Özatlı Gıda Şen Piliç Diyarbakır Bayi İş adamı Haci Fesih Atlı, Adıgüzel İşletme grubu  Yetkilisi  iş adamı Osman Adıgüzel, Ncity Outlet Alışveriş Merkezi, Mehmetler kuru temizleme sahibi Hamdullay Ay, Okulsan Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Aygün, Kahvaltıcı Alaaddin Kılıç, Gazeteci Yazar Ayten Avdan, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Prof. Dr Yusuf Yağmur, Medical Park Elazığ Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahri Çakabay, Everest İletişim sahibi iş adamı Ömer Seyitoğlu, MSG Koruma ve Özel Güvenlik Ltd. şirketi  sahibi İş adamı Mehmet Sait Geçkil, Diyarbakır İzol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İrfan Akba ve  Özdiyarbakır seyahat ve Özlem Seyahat firmalarına teşekkür ettiğini belirten

dsc_0119.jpg

Acu, “Bu isimlerini saydığım değerli hayırsever insanlara hepinizin huzurunda teşekkürü bir borç biliyorum. Bu değerler Diyarbakır halkının gönlünü kazanmış insanlardır.Diyarbakırda gerek yerel basın gereksede ulusal basında desteklerini esirgemeyen basın mensuplarına  Diyarbakır halkı adına kendilerine yardımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

dsc_0127.jpg

dsc_0134.jpg

 

HABERE YORUM KAT