1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derman baba doktorsuzluğa isyan etti
Derman baba doktorsuzluğa isyan etti

Derman baba doktorsuzluğa isyan etti

1.5 milyon nüfusla metropol kent hüviyetindeki Diyarbakır'da bir tek Çocuk Nöroloji uzmanının bile olmaması nedeniyle hastalar ve aileleri perişan olurken, yetkililerin bu soruna bir an önce çözüm üretmesi gerektiği kaydedildi.

A+A-

Her geçen gün büyüyen ve gelişme gösteren Diyarbakır, bu gelişmeye paralel olarak sağlık sektöründe de hızlı bir gelişme kaydetti.
 
Ancak bu gelişme yaşanırken, zaman zaman öyle inanılmayacak türden sorunlar yaşanıyor ki, akıl ermiyor. Yaklaşık iki aydan bu yana koca kentte bir tek 'Çocuk Nöroloji Doktoru'nun olmaması, 'Bu kadar da olmaz' denilen türden.

YAKLAŞIK İKİ AYDAN BU YANA DİYARBAKIRDA ÇOCUK NÖROLOJİ DOKTORU YOK 
Uzun yıllardan bu yana pek çok sosyal sorumluluk projesinin içinde yer alan, yüzlerce aileye maddi-manevi yardımlarda bulunan ve bu nedenle kamuoyunda'Derman Baba' olarak bilinen  Derman baba Yetiş  Yardımlaşma  Ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, sorunun artık vahim bir noktaya ulaştığını belirterek, yetkilileri göreve davet etti.

Derman Baba Yılmaz Acu, konuyla ilgili olarak 'Yaşananlar, akıl alacak gibi değil. Yaklaşık iki ay kadar önce Diyarbakır Çocuk Hastanesi'nde görev yapan Çocuk Nöroloji Doktoru ayrıldı. Ama yerine başka bir doktor atanmadığı için sadece Diyarbakır'a değil, çevre il ve ilçelere de hizmet veren Çocuk Hastanesinde iki aydan bu yana Çocuk Nöroloji Uzman yok, Bölgenin en büyük sağlık merkezlerinden biri olan  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde de aynı sıkıntı var,  ordaki  çocuk norolog'da yaklaşık 1,5 yıldan beri ayrılarak özel bir hastanede göreve başladı  Yetkililere sormak istiyorum: Hangi çağda yaşıyoruz?.. Nüfusu 1.5 milyonu aşan, çevre illere de sağlık hizmeti sunan ve artık Ortadoğu'nun sağlık üssü olmayı hedefleyen bu devasa metropol kente, nasıl oluyor da bir tek Çocuk Nöroloji Uzmanı atanmıyor. Yetkililer neyi bekliyor?.

Kent genelinde yüzlerce  hasta ve aileleri perişan durumda. Her gün pek çok hasta yakınları bana telefonla ulaşıp, perişan durumda olduklarını belirtiyorlar. Defalarca kez bu sorun yetkili mercilere iletilmesine rağmen, hiç bir adım atılmadı. Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı, bu şekilde mi koruyup, kollayıp geleceğe hazırlayacağız?..' şeklinde tepkisini dile getirdi.

Pek çok ailenin koca kentte Çocuk Nöroloji Uzmanı olmaması nedeniyle ailelerin perişan olduklarını ve çocuklarını tedavi ettiremediklerini belirten Derman Baba Yılmaz Acu şöyle devam etti: Çocuk Nörolog olmadığı için mecburen Ankara veya İstanbul'a sevk yapılıyor. Ama sevki hangi merci yapacak, onu bile bilmiyor hasta yakınları . Konuyu enine boyuna araştırdığımızda ise akıl almayacak bir gelişmeyle karşılaştık gelen hastalar  çocuk nöroloji doktorunu soruyorlar  doktor yok deyip özel, bir hastaneye yönlendiriliyor  özel  hastanede tedavi ettiğini üzülerek öğrendik. Sözkonusu doktorun, gelen hastadan 250 lira bir ücret aldığını ve bu ücreti veremeyenlerin, sağlık hizmeti alamadığını üzülerek müşahade ettik. Şimdi yetkililere sormak istiyorum: Bu nasıl bir iştir? İnsan sağlığı, hele hele geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığı, kimlerin çıkarına hizmet edecek şekilde kurgulanmaktadır. Konunun takipçisi olacak ve her platformda bu sorunu gündeme getireceğiz. Parası olmayan insanlarımız, tedavi olamayacak mı? İnsanlarımıza bu acıyı yaşatmaya kimin hakkı var? Birileri rant elde edecek diye, çocuklarımızın sağlığını tehlikeye mi atacağız? Lütfen yetkili merciler, bu soruna bir an önce el atsınlar. Aksi halde çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz'.

Bu arada görüşlerini dile getiren hasta yakınlarından Sıdık Atlı ise şunları söyledi: 'İnsanlarımız bir çaresizlik girdabına sürüklenmek isteniyor. 'Ya İstanbul veya Ankara'ya gidersiniz veya biz 250 lira ödersiniz' deniyor. Bu nasıl iştir? Bu fırsatçılıktan kimler yararlanıyor? Kentimiz insanının ekonomik durumu zaten ortada. Evinden hastaneye gidip gelecek yol parasını bile zor denkleştiren insanlarımız, nasıl olur da 250 lira ödemeye mahkûm ediliyor? Yetkililer bu sorunu isterlerse bir günde çözebilirler. Kent genelinde bir kaç özel hastane ile anlaşma yapmak suretiyle, çocuklarımızın tedavisini yaptırabiliriz. Çok az bir kesimin bu parayı ödeyecek gücü var. Ama büyük çoğunluk ekonomik sıkıntılar içinde. Bu insanları kahretmenin, çaresizliğe mahkûm etmenin kimseye hakkı yok. Hele hele söz konusu çocuklarımız olunca, akan sular durmalı. Lütfen yetkililer artık bu acı tabloyu izlemekten vazgeçip, çözüm üretsinler. Aksi takdirde yaşanacak skandalların vebali onların üzerine olur'.