1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Derikli çiftçiler bilgilendirildi
Derikli çiftçiler bilgilendirildi

Derikli çiftçiler bilgilendirildi

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım tarafından tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisini kayıt altına almak için başlatılan ve 31 Mayıs'ta sona erecek olan sayaç takma kampanyası ile ilgili olarak şirket yetkilileri, Mardin'in Derik ilçesinde çiftçi

A+A-

Toplantıda, 31 Mayıs salı günü sona erecek olan kampanya nedeniyle hafta sonu da başvuruların alınacağı açıklandı. 

Bilgilendirme toplantısında Dicle Elektrik Dağıtım Mardin İl Müdürü Memet Bulut ve Tarımsal Sulama Mardin İl Müdürü Kemal Kaçkin ile ilçeye be bağlı çok sayıda köyün muhtarlarının yanı sıra çiftçiler katıldı. Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri toplantıya katılan muhtar ve çiftçilere, 31 Mayıs Salı günü sona erecek olan kampanya hakkında bilgiler vererek, konuya ilişkin sorularını yanıtladılar. Bu tarihe kadar kampanyaya katılmayan veya başvuruda bulunmayan çiftçilerin elektriklerinin kesinlikle kesileceği belirtilen toplantıda, Derik ilçesinde anlaşmaya varan çiftçilerin sayaç takma işlemlerinin devam ettiği kaydedildi.

FİDER BAZLI SAYAÇ TAKMA DEVAM EDİYOR

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından çiftçilere yönelik başlatılan kampanya çerçevesinde indirimden faydalanmak için anlaşmayı kabul eden Derikli çiftçilerin sayaçları, ekipler tarafından takılıyor. Yıldız fiderinde çalışmanın devam ettiğini belirten Mardin İl Müdürü Memet Bulut, sayaç takma işleminin ardından enerjinin kayıt altına alınmasıyla birlikte aşırı yüklenmeden kaynaklanan arıza ve dalgalanmalar en aza ineceğini söyledi.

Bulut, "Bu da yine çiftçimizin lehine olacaktır. 3’ te 2 oranında indirim sağlayan bu kampanya çiftçi için büyük yarar sağlamaktadır. Sayaç takan çiftçiler de dönüm bazlı elektrik bedeli ödeme uygulamasından yararlanacak. Fakat dönüm başına ücretten faydalanabilmek için sayaç takılması ön şarttır. Bakanlar Kurulu kararı gereği, çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) müracaat yapabilmeleri için de sayaç taktırmaları gerekmektedir. 31 Mayıs tarihinde kadar sayaç takma konusunda şirketimiz ile anlaşmayan veya başvuruda bulunmayan çiftçilerin elektrikleri kesinlikle kesilecektir” dedi.

KIZILTEPE VE DERİK İLÇESİNDE SAYAÇLAR TAKILIYOR

Sayaç takma konusunda Dicle Elektrik Dağıtım’ a müracaat eden Derik ve Kızıltepeli çiftçilerin sayaç takma işlemlerinin devam ettiğini aktaran Tarımsal sulama Mardin İl Müdürü Kemal Kaçkin ise, bu nedenle sahadaki ekip sayısının arttırıldığını ve sayaç takma işleminin hafta sonu da devam edeceğini belirtti. Bu arada, sayaç taktırarak tarımsal sulamadaki ucuz elektrik kampanyasından yararlanmak isteyen çiftçilerin başvuruları hafta sonu da kabul edilecek. Çiftçiler, hafta sonunda açık olacak şirketin bu işle ilgili birimlerine veya şubelerine başvurabilecekler.

(İHA-MP-Y)

 

HABERE YORUM KAT