1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Deniz ve Ablay Diyarbakır'da anıldı
Deniz ve Ablay Diyarbakır'da anıldı

Deniz ve Ablay Diyarbakır'da anıldı

BDP Diyarbakır İl Örgütü, trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçiler Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay'ı andı.

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, 23 Haziran 2008'de Diyarbakır'dan Ankara'ya giderken meydana gelen trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçiler Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay'ı, mezarları başında yapılan anmanın ardından il binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda düzenlediği programla andı.

Anmaya, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, MEYA-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi ve BDP üyeleri katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmanın yapıldığı salona PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri, PKK bayrakları, Deniz ve Ablay'ın fotoğrafları asıldı. Anma Deniz ve Ablay'ın yaşamını konu alan sinevizyon gösterimi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Cihan Deniz'in babası Mehmet Deniz, oğlu ile gurur duyduğunu belirterek, "Başım oğlum ile her zaman diktir. Şehit namırın" dedi.

Hüsnü Ablay'ın annesi Halise Ablay ise, "Biz oğullarımızı unutmayacağız, unutmayanlara da teşekkür ediyoruz" dedi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, çözüm gerçekleşmeden barıştan söz etmenin söz konusu olamayacağını aktardı. Çözüm konusunda iddialı olduklarını ifade eden Ata, "Mücadele ederken sadece Ayla, Nursel ya da Cihan ya da Hüsnü olarak mücadele etmiyoruz. Tüm halklar için mücadele ediyoruz. Bizler çözümün örgütlenme mücadelesinde yer alıyoruz. Tüm şehitlere verdiğimiz sözü yine de yineliyoruz. Durmayacağız mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Anma, yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT