1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Denge ve Denetleme Ağı’ndan Elçi’ye başsağlığı
Denge ve Denetleme Ağı’ndan Elçi’ye başsağlığı

Denge ve Denetleme Ağı’ndan Elçi’ye başsağlığı

Diyarbakır’ın da arasında bulunduğu Türkiye’nin 9 ilinde 200 kadar sivil toplum örgütünün bir araya gelerek katılımcı ve kapsayıcı bir yöntemle yeni anayasa hedefine ulaşmak için atılması gereken adımları belirleyen bir yol haritası hazırlamasıyla dikkat

A+A-

“Yeniden müzakere ortamına dönülmeli”


Dicle Toplumsal Araştırma Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya’nın da eşlik ettiği heyet, ilk olarak Diyarbakır barosunu ziyaret etti.


Burada heyet adına taziyelerini bildiren Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Fuat Keyman, “Tahir Elçi’nin barış söylemleri çok içten ve çok samimiydi. Tahir Bey, her söyleminde birlikte onurlu bir yaşamdan bahsederdi, kendisi bu anlamda bir simge oldu. ‘Silah ve çatışma istemiyoruz’ dedikten kısa bir süre sonra bu vahim olayın yaşanması, ülkemizin geldiği noktayı gösteriyor. Yeniden müzakere ortamına dönmek yapılması gereken birinci vazifemizdir. Bu ülkede sadece Kürtlerin değil hepimizin ortak ve benzer sorunları var. Aslında Tahir Elçi’nin de bu yönde bir düşüncesi vardı. Bu nedenle onunda dediği gibi bir an önce barış istiyoruz. Bu ülke böyle bir evladını kaybettiği için hepimiz çok üzgünüz. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.


Diyarbakır Baro Başkan yardımcısı Ahmet Özmen, taziyeleri kabul ettikten sonra konuklara teşekkür etti. Ziyaret daha sonra basına kapalı devam etti. Denge ve Denetleme Ağı heyeti, daha sonra Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi evinde ziyaret ederek taziyelerini bildirdi.


Denge ve Denetleme Ağı heyeti daha sonra DİTAM’a da ziyaret gerçekleştirdi.

 

(Son Dakika)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler