1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dengbejlik, yürek, yarası ,ve, tarihtir
Dengbejlik, yürek, yarası ,ve, tarihtir

Dengbejlik, yürek, yarası ,ve, tarihtir

Dengbej Evi'nde 6 yıldır seslendirdiği klamlarla köyünü hatırladığını aktaran dengbej Mistefayé Boti, "Dengbej klamlarını duyunca köyüm aklıma geliyor. Dengbejlik yürek yarasıdır ve tarihtir" dedi.

A+A-
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı faaliyet yürüten Dengbej Evi, her yıl bünyesine yeni dengbejler katıyor. 2007 yılından bu yana Dengbej Evi, bünyesinde çalışan ve klamlarını seslendiren dengbej Mistefayé Boti, 26 yıl boyunca hastanede hasta bakıcı olarak çalıştığını ve bu zaman zarfında da sürekli olarak klam söylediğini ifade etti. 
 
Siirt'in Eruh ilçesindeki Torik Memira köyünde dünyaya gelen Mistefayé Boti (58), hayatını doğduğu köyde geçirdiğini ancak 26 yıl önce köylerinin boşaltılması nedeniyle Diyarbakır'a göç ettiğini aktardı. Diyarbakır'a göç ettikten sonra 26 yıl Sigorta Hastanesi'nde hasta bakıcısı olarak çalıştığını belirten Boti, "Hastanede çalıştığım süre zarfında hastanenin içinde de şarkı söylüyordum. Doktorlar tarafından sesim çok beğenildi. Emekli olduktan sonra 2007 yılında Diyarbakır'ın sokaklarını gezdim. Sur ilçesine geldiğimde Dengbej Evi'ni duymuştum. İçeriye girdiğimde dengbejler klam söylüyorlardı. Ben de gidip onları dinledim. Dinledikten sonra bana 'sen de dengbej değil misin?' dediler. Ben de 'dengbej değilim ama iyi söylüyorum' dedim. Orda kısa bir klam söyledim, sesimi çok beğendiler" diye anlattı. Bunun üzerine Dengbej Evi'nde çalışması yönünde teklif aldığını aktaran Boti, seve seve bu teklifi kabul ettiğini ifade etti. Dengbej Evi'nde çalıştığı süre zarfında kendini tanımaya başladığını dile getiren Boti, "Çünkü seslendirdiğimiz her klam, köylerin yakılışını ve boşaltılışını anlatıyordu" dedi. 2007 yılından bu yana Dengbej Evi'nde klamlarını seslendirerek yaşamını sürdüren Boti, kendine has 56'ya yakın bestesinin olduğunu söyledi. 
 
'Dengbej klamlarını duyunca köylerim aklıma geliyor'
 
Dengbej klamlarını duyunca Kürt halkının sömürüye uğrama durumunun aklına geldiğini söyleyen Boti, şunları söyledi: "Dengbej klamlarını duyunca köyüm aklıma geliyor. Dengbejlik yürek yarasıdır ve tarihtir. Beni etkileyen ses Qarabete Xaco'nun sesiydi. Onun Lawike Metini parçasını çok seviyordum." Dengbejlerin 5 bin yıllık bir tarihi olduğunu aktaran Boti, "Bazen dengbeji enstrüman aletleriyle okuyorlar, bu doğru değil. Sesi doğallığına bırakmak gerekir" diye belirtti. Dengbejliğin yaşamda hiçbir zaman ölmeyeceğini söyleyen Boti, "Dengbejlik annelerin bin yıllardır yaşadığı acılarının taze ezgileridir" dedi. 
 
Boti, son olarak Diyarbakır'daki gençlerin ve bölgede yaşayan gençlerin dengbejlikle tanışmasını ve Dengbej Evi'ne gelmelerini söyleyerek, "Dengbejlik nerede iyi bir şey varsa onu tamamlıyor. Ben gençlerimizin kültürle uğraşmalarını ve özellikle dengbejlerle tanışmalarını talep ediyorum. Dengbej evine gelip kültürlerini burada sürdürmeleri gerekir" çağrısını yaptı.
 
Kaynak: Haberfx

HABERE YORUM KAT