1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demokratik özerklik halka anlatılacak
Demokratik özerklik halka anlatılacak

Demokratik özerklik halka anlatılacak

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP), Diyarbakır'da hafta sonu gerçekleştirdiği 2. Demokratik Toplum Kongresi'nde alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

A+A-

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP), Diyarbakır'da hafta sonu gerçekleştirdiği 2. Demokratik Toplum Kongresi'nde alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

Bölge milletvekilleri, belediye başkanları ile delegelerin katılımıyla yapılan ve 2 gün süren kongre sonrası alınan kararları HADEP Eski Milletvekili Leyla Zana açıkladı.

Son siyasi gelişmeler, yerel seçimlerin ağırlıklı olarak ele alındığı kongrede hükümete sınır ötesi operasyon tezkeresini meclise göndermesi sebebiyle de tepki gösterildi.

Yaklaşık bir yıldır devam ettirilen 'Edi Bese' (Artık Yeter) hareketinin amacına ulaştığı ve bundan sonra da devam ettirilmesi gerektiği belirtilen kararlar arasında yerel seçimlere yönelik stratejilere ağırlık verildi.

Seçim sürecinde daha önce olduğu gibi kadın ve gençliğin ön plana çıkacağı belirtilerek, "Halkımız kendi dilinde okuma ve yazma öğrenmeye çağrılmıştır. Seçimlerde halkımız suni gündemlerle kutuplaştırılarak, iki kutuptan birini tercih etmeye zorlanacaktır. 22 Temmuz seçimlerinde bu durum yeterince teşhir edilemedi. Yerel seçimler AK Parti'nin gerçek yüzünü ortaya koyacağı seçim olacaktır. Seçimler halkçı ve özgürlükçü belediyeciliğin seçimleri olacaktır. S seçimlerden güçlü çıkılması demokratik özerklik projesinin hayat bulması demektir. Bu açıdan seçimlerde ana perspektifimiz Demokratik Özerkliğin işlenmesidir." denildi.

DTP hakkında açılan kapatma davasının da kabul edilemez olduğu ve Kürt halkının seçeneksiz olmadığı ifade edilen kongre kararında Ergenekon terör örgütünden Kürt halkına yönelik yaptıklarının da hesabının sorulması istendi.