1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demokratik İşverenler Girişimi'nden İpek'e ziyaret
Demokratik İşverenler Girişimi'nden İpek'e ziyaret

Demokratik İşverenler Girişimi'nden İpek'e ziyaret

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine `Mavi Liste´ adı altında giren Demokratik İşverenler Girişimi üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek'i ziyaret etti.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, kendisini ziyarete gelen Demokratik İşverenler Girişimi üyelerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Eşref Güler ve Metin Kılavuz ile beraber karşıladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine `Mavi Liste´ adı altındaki oluşumla gireceklerini aktararak söze başlayan Diyarbakır İş Adamları Yapı Derneği (DİYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Birtane, önce güçlü bir meclis hedeflediklerini, her meslek grubundan 16 tane meslek grubu olduğunu ve her meslek grubundan da güçlü bir meclis oluşturmak istediklerini belirtti. Bütün aday arkadaşların kendi meslek grubunda o işi icra eden ve başarılı ticari faaliyetleri olan arkadaşlar olduğunu, o açıdan da gönüllerinin rahat olduğunu söyleyen Birtane, “bizim de çalışmalarımız tüm meslek grupları üzerinde, her grubun kendi grubuna ilişkin çalışması var, bir de bu işi organize eden komisyondaki arkadaşlarımızın ise genele ilişkin çalışmaları var” dedi.

“Demokratik İşverenler Girişimi'ne, belediyelerimiz, parti, sivil toplum kuruluşları, DTK, herkes destek veriyor. Önümüzde süreçte, barış süreci böyle devam ettiği takdirde, bir kazaya uğramadığı takdirde, barış sürecine denk gelen, kurumsal yapısını güçlendirmiş ve yerini oturtmuş bir sanayi odasına ihtiyaç var, onun için bizim başarmamız lazım” diyen Birtane, “bu seçimi çok ciddiye alıyoruz. Bu açıdan mutlak suretle bizim `Mavi Liste´nin Ticaret ve Sanayi Odası'nda iktidara gelmesi lazım çünkü bu sürece denk gelen bir yapılama ve kurumsallaşmış bir ticaret ve sanayi odası oluşturmadığımızda Diyarbakır ekonomik açıdan bana göre belki 20 yıl geriye doğru gidebilir” şeklinde konuştu.

Sermayenin uzun yıllar Avrupa'da kaldığını ve son 10 yıldır Türkiye'ye sermaye aktığını söyleyen Birtane, “barış süreciyle birlikte hem Ortadoğu boyutuyla hem de Kafkaslar boyutuyla en güvenli kanat Diyarbakır. Türkiye içerisinde de ikinci bir güvenlik kanadına ihtiyacı var. Güvenlik oluşturma noktasında Diyarbakır'ın şansı diğer illere göre çok daha fazla, dolayısıyla böyle bir ortamda Ticaret ve Sanayi Odası hakikatten kurumsal yapısını tamamlamış nitelikli bir kadro elinde olmadığı zaman ekonomik anlamada Diyarbakır geriye doğru gidebilir. Bunun için meslek grubundaki arkadaşlar ciddi bir şekilde çalışıyorlar” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek ise “Ticaret ve Sanayi Odası'nda demokratik işleyişin olması için yerel yönetimler olarak üstümüze düşen görevler neyse bu konuda yapmaya hazırız” derken sonuç itibari ile bunun, bu kentin ekonomisiyle, yoksulluğuyla direk bağlantılı olduğunu belirtti. Ticaret ve Sanayi Odası'nın finansal anlamda bir kentin en güçlü dinamiklerinden biri olduğunu belirten İpek, ayrıca kentleri birleştirme, bütünleştirme, köprü olmak adına da önemli bir merkez olduğunu vurguladı. İpek, “Ticaret ve Sanayi Odası'nın kişilerin tekelinde olmasından çok toplumsal hizmet vermesi, demokratik hizmet vermesi, demokratik anlayışla yürümesi elbette bizim yerel yönetimler anlayışımızla aynıdır. Dolayısıyla bizlerin bu konuda `Mavi Liste´yi desteklediğimizi söylemek istiyorum” dedi.  Ayrıca İpek, bu konuda emeği geçenlere başarılar diledi.

HABERE YORUM KAT