1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demokratik İslam Kongresi'nden etkinlik
Demokratik İslam Kongresi'nden etkinlik

Demokratik İslam Kongresi'nden etkinlik

DİYARBAKIR- Demokratik İslam Kongresi (DİK) tarafından Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası nedeniyle miting düzenlendi.

A+A-

DİK tarafından organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinliği Diyarbakır'da düzenlendi.

Bağlar ilçesindeki Nevruz Park'ta düzenlenen etkinliğe Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Ali Şimşek, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Nimetullah Erdoğmuş, Sivil Toplum Kurumları (STK) temsilcileri, Barış Anneleri İnisiyatifi ve vatandaşlar katıldı. Program Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif'in okunmasıyla başladı. Kürtçe ve Türkçe ilahilerin seslendirildiği etkinlikte Nimetullah Erdoğmuş bir konuşma yaptı.

HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Nimetullah Erdoğmuş, İslam'ı çok farklı yaşadıklarını söyledi. Erdoğmuş, "Saray değil bir çamur evde yatan peygamberden sonra bazı sıfatlar adı altında saraydan emirlerle yaşamımızı değiştirdik, dinimizi de maalesef unuttuk.

Peygamber Efendimiz hiçbir zaman rahat yünlü yatakta yatmamışken ümmeti ve ümmeti diyerek gözyaşı döken din, yalnız Allah'ın oluncaya kadar zulümle savaşırken bizler de başka düzenlerin ve sistemlerin kölesi olduk. Yüce İslam'ın bize verdiği kölelikten halife olma sıfatını biz halifelikten köleliğe çevirdik.

Sistemin çarkları kırması gereken bizlerken maalesef çarklar arasında ezilenler olduk. Sonra biz de ya kendimize saraylar yapmak için mala mülke ya da başkasına saraylar yapmak için bazılarına köle oldu. İşte bugün köleliğin ilelebet kalkması için özgürlüğün, azadinin ve manevinin hakikati bize yaşatan Allah resulüne mübarek doğumlarının anlaşıldığı bir güne idrak etmenin sevincini yaşıyoruz.

Bugün Müslüman dünyaya saltanat ideolojisinin sembolü olan ve saraylar dayatarak adeta ihtişamı, gücü ve kuvveti bu şekilde ruhsuz yerlerde arayarak esasta köleliğe doğru meyan olarak insanları bu şekilde yönlendirerek İslam dünyasının en büyük problemini ihlal etmektedirler" dedi.

Program Erdoğmuş'un konuşmasının ardından, Kürtçe ve Türkçe ilahilerin okunmasıyla devam etti.


(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT