1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demokratik bir sahne-seyir ilişkisi olarak Tiyatro Sporu
Demokratik bir sahne-seyir ilişkisi olarak Tiyatro Sporu

Demokratik bir sahne-seyir ilişkisi olarak Tiyatro Sporu

DBŞT oyuncularının Doğaçlama Tiyatro Performansı, 10 Mart Salı günü saat 20:00'da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleşecek.

A+A-
Şehir Tiyatromuz,  Kürtçe Tiyatro Sporu Performansı'na hazırlanıyor. İstanbulimpro Doğaçlama Tiyatro Proje Koordinatörü, oyuncu ve eğitmen Koray Tarhan, DBŞT oyuncularıyla 10 gün süren atölye çalışmasıyla doğaçlama tiyatro tekniğine ilişkin çalışma yürüttü. Performans 10 Mart Salı günü saat 20:00'de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılacak.
 
Dünyada 1950'lerde başlayan, ancak Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren yaygınlaşan Doğaçlama Tiyatro'nun yansımaları Diyarbakır'da Kürtçe olarak ete kemiğe bürünüyor.
 
15 yıldır teorik ve pratik anlamda doğaçlama tiyatroyla ilgilenen ve doğaçlamanın tiyatro dışında da kullanım alanlarıyla uğraşan sanatçı Koray Tarhan, Kürtçe Doğaçlama Tiyatro  Atölyesi için Diyarbakır'da. Geçtiğimiz yıl ilkini Batman'daki tiyatrocularla gerçekleştiren Tarhan, alınan sonuçtan ve izleyici tepkisinden hoşnut. Tarhan, tüm dünyada çeşitli dillerde yapılan doğaçlama tiyatro tekniğiyle Kürtçe Doğaçlama Tiyatro yapmak üzere DBŞT oyuncularıyla 10 günlük bir atölye çalışması yaptı. Amaçlarının DBŞT bünyesinde bir ekip oluşturmak ve bunun devamını sağlamak olduğunu söyleyen Tarhan, önümüzdeki yıl Uluslararası Tiyatro Festivali'nde bu ekibin Kürtçe temsiliyetle yer almasını arzuladıklarını belirtiyor.
 
Tiyatronun oyun kavramından yola çıkılarak deneyimlendiği, herhangi bir metne dayalı olmayan, doğaçlama tiyatro atölyesinde katılımcılar; ekip olma, konsantrasyon, refleks, yaratıcılık, özgüven gibi yetilerin üzerine giden oyunlarla gerilimden uzak, eğlenceli bir süreç içinde bireysel yaratıcılıklarını ekip içerisinde ifade etme imkanı buldular.
 
Doğaçlama tiyatronun mantığını oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Tarhan, hem teknik bakımdan hem onların hiçbir hazırlık olmadan, sahne üzerinde anlamlı bütünlükler yaratacak bir takım teknikler ve deneyimleri paylaştıklarını ifade ediyor. Bir saatlik kısa parçalardan oluşacak performansta seyircinin aktif katılımının sağlanacağını bildiren Tarhan, “Anadolu'nun geleneksel tiyatro formlarını doğaçlama tiyatro mantığını içerisine yerleştirerek, birtakım kurallı oyunlar haline getiriyoruz, insanların yaratıcılıklarını beraber sahne üzerinde gerçekleştirecek oyunlar sahneliyoruz” diyor.
 
Kürt kültürünü besleyen damar kendi kökeni
 
Kürt kültüründe geleneksel anlatı sanatlarının halen yaşadığını Dengbêj Evi'nde dengbêjlerin hikayelerini anlattıklarını, köylerde geleneksel tiyatronun kökenlerinin görüldüğünü, baharın karşılandığı Newroz ritüelinin olduğu, bahar aylarında doğayla iç içe ve  toprakla olan bağlarla halen yaşayan bir kültürün varlığından söz eden Tarhan, burada bir damarın olduğundan ve Kürt kültürünü besleyen şeyin kendi kültürel kökeni olduğuna dikkat çekiyor. Tarhan, “Kürt kültürü, hala canlı, yaşayan, insanların bilinçaltındaki, gençliklerinde, çocukluklarında yaşamış oldukları hikayeler, dedelerinizden öğrenebileceğiniz bir şey aslında bu. Hayat burada çok dinamik, anlatacak çok hikaye var.”   
 
Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali
 
Buradan oluşacak doğaçlama sahnesinden yetişecek oyuncuları İstanbul'da yapılan Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali'nde görmeyi amaçladıklarını söyleyen Tarhan, “13-16 Mayıs arasında yaptığımız festivalde 8-10 ülkeden oyuncuları ağırlıyoruz ve sahne üzerinde birlikte seyircinin karşısında oyun sergiliyoruz. Niye gelecek sene konuklarımızdan biri de Diyarbakır olmasın.”
 
Doğaçlama Tiyatro Festivalinin temel mantığını ise Tarhan, şu şekilde açıklıyor: “Farklı ülkelerden, farklı şehirlerden oyuncuları biraraya getirip sahne üzerinde anında doğaçlama performans gerçekleştirmelerini sağlamak.
 
Herkes kendi anadilinde oynarken, oyuncular belli prensip üzerinde oturduklarında,  birbirlerini dinleme ve birbirlerini pozitif anlamda besleyecek süreci birlikte besleme mantığını oturttuklarında, oyuncular sahne üzerinde performans anında  hikayelerini oluşturabilirler. Böyle bir prensip üzerinden hareket ediyoruz. Bu da aslında sahne üzerinde üretimi demokratik bir şekilde yürütecek, sanatsal prensibi, inisiyatifi oyuncuların bırak.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT