1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demokrasi ve Emek Ödülü verilecek
Demokrasi ve Emek Ödülü verilecek

Demokrasi ve Emek Ödülü verilecek

Bölgedeki aydınlatılamayan cinayetler listesinin en başında yer alan DEP Milletvekili Mehmet Sincar adına bundan böyle "Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü" verilecek.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, bu yıl ilki verilecek ödülün İHD’ye takdim edileceğini açıkladı.


Bölgede 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul siyasi cinayetlerin ilklerinden olan, kapatılan DEP’in Batman Milletvekili Mehmet Sincar’ın katledilmesinin 22’nci yıl dönümünde düzenlenecek etkinlikler ile ilgili olarak. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, dün bir basın toplantısı düzenledi.  DTK Konferans Salonu'ndaki toplantıya DEP Eski Milletvekili Ali Yiğit ve Sincar'ın eşi Cihan Sincar da katıldı.


Dicle 4 Eylül'de Batman ve Mardin'de Sincar için düzenlenecek anma ayrı ayrı programlarına ilişkin bilgi aktarırken, 22 yıl önce 4 Eylül günü DEP Milletvekilleri olarak bulundukları bir etkinlikte, devletin binlerce sivili hedef alan kontra güçlerin saldırısı sonucunda yaşamını yitirenlerden birinin de arkadaşları DEP Milletvekili Mehmet Sincar olduğunu söyledi.


'Devlet yine katliam yüzünü gösterdi'


Kürt halkının özgürlük için yürüttüğü özgürlük mücadelesinde çok mesafe kat ettiğini dile getiren Dicle ancak devletin Kürt halkına dönük uygulamalarında değişen bir şeyin olmadığını söyledi. AKP hükümetinin 90'lı yılları hatırlatırcasına Kürt halkını sindirmeye çalıştığının altını çizen Dicle, devletin geçen bunca yıla rağmen Kürt halkına yine katliam yüzünü gösterdiğini söyledi. Dicle, "Kürt halkının özgürlük mücadelesi bu yöntemlerle durdurulamaz. Kürt halkının amacı Türk halkıyla eşit, özgür yaşamayı istiyor. Devletin de bu istekleri yerine getirip kendisi ile yüzleşmesi gerekir. 17 bin meçhul cinayetlerin failleri ortaya çıkarılması ve failler adalet önünde hesap verecek bir şekilde geçmişle yüzleşmesi gerekir" dedi.


Yapılan konuşma ardından Dicle, 4 Eylül'de Batman ve Mardin'de Sincar için yapılacak anma etkinliği hakkında bilgi verdi.


4 Eylül'de saat 10.00'da DBP Batman İl binası önünden Sincar'ın katledildiği yere kadar sessiz bir yürüyüşün gerçekleştirileceğini belirten Dicle, saat 16.00'da ise Mardin Kızıltepe ilçe binasından Sincar'ın mezarına kadar yürüyüş gerçekleştirip, mezarda anma yapılacağını söyledi.


'Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü verilecek'


Dicle, Sincar için diğer yıllarda yapılan anmadan farklı olarak bu yıl ilk kez "Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü" verileceğini, ilk kez verilecek olan bu ödül 4 Eylül'de Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonu'nda saat 20.00'da düzenlenecek merasimle takdim edileceğini kaydetti. Dicle, ödülün failli meçhul cinayetlerin araştırılması, faillerin yargılanması için bölgede yürüttükleri çalışmalarından dolayı İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) verileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler