1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan PKK'ya sert eleştiriler
Demirtaş'tan PKK'ya sert eleştiriler

Demirtaş'tan PKK'ya sert eleştiriler

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 16 köylünün ölümüne neden olan patlama ilişkin PKK’ya yönelik sert eleştirilerini sürdürdü.

A+A-

Diyarbakır’daki bombanın faturası çok acıdır

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, Patlama sonrası açıklama yapan Demirtaş, PKK’dan özür dilenmesini istemişti. Eleştirilerini sürdüren Demirtaş,  “Tavrımız ilkeseldir. Ben bu konularda hiçbir şekilde taviz vermedim. Ankara’da, İstanbul’da patlama olduğunda tavrımızı en net şekilde ifade ettik. Partimizin ilkeleri de böyledir, tabanımızın duyguları da böyledir. Bize oy veren insanların duygularına aykırı bir şey ifade etmedim. En sert şekilde ifade etmekten de çekinmem” dedi. 


“Hiçbir yanlış üstü örtülerek, görmezden gelinerek doğruya dönüştürülmez” diyen Demirtaş, şöyle devam etti:
“Biz PKK’nın yapacağı her şeyde halka karşı da, siyasete karşı da sorumlu olduğunu hissetmesini istiyoruz. Savaş yakıcı ve yıkıcıdır. Bunun faturasını en fazla halk öder. Bu fatura halka çıkarken de halkın temsilcileri olarak herkese karşı halkın haklarını savunmaktan geri durmayız. Diyarbakır ’da yaşanan köylüleri katletmek üzere planlanmamış olabilir. Ama bunun makul, meşru bir gerekçesi olamaz. Sonuç ve fatura çok acıdır. Diyarbakır’daki Kürt köylülerin bize oy verip vermediği de hiçbir şekilde bunu değiştirmez. Orada sivil insanlar yaşamını yitirdiler. Bu tür şeylere savaşın ve çatışmanın olağan sonuçları gibi bakıp üstünü örtemeyiz. İlkesel bir yaklaşımımız var.”

HABERE YORUM KAT