1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Kobani açıklaması
Demirtaş'tan Kobani açıklaması

Demirtaş'tan Kobani açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani eylemleriyle ilgili açıklama yapıyor.

A+A-
- İki yıldır insanlar çözüm sürecinin zamana yayılarak, olayamayla geçiştirilmesini kabul edemiyorlar. Suriye'de yaşanan iç savaşı ve hükümetin Suriye'ye yaklaşımını eleştirdik. Türkiye'nin içinde yaşan Kürtlerin ve Alevilerin bu yaklaşımla ötekileştirildiğini söyledik.
 
- Hükümet oradaki insanları siyasi düşüncesine göre ayırdı. PYD'lli Kürt PYD'li olmayan Kürt, Esad'ı tutan Arap, tutmayan Arap gibi...
 
- Zamanın Başbakanı Erdoğan 'Suriye bizim meselemizdir' dedi. 'Bizim iç meselemizdir' dedi ve Davutoğlu'da bu söylemi tekrarlardı.
 
- Suriye bizim iç meselemizse Kobani'de yaşananlar da iç meseledir.
 
- 2 bin TIR'dan fazla silah bölgeye gönderildi ve bu silahların bir kısmı IŞİD ve El Nusra'nın eline geçti. Bu silahların Türkiye'den giden silahlar olduğu çok tartışıldı. bu iddia kırılma yarattı. Özgür Suriye Ordusu'na gönderilen silahlar hangi gerekçelerle gönderildiyse Kobani'ye de öyle gönderilsin.
 
- Irak(ta kurulup Suriye'de gelişen IŞİD barbarılğı uluslararası bir projeyle Musul'u işgal edildi. 100 yıldır çözülememiş Musul sorunu 4 saatte IŞİD eliyle halledildi. IŞİD orada kadınlara tecavüz etti, pazarlarda köle olarak satıldı. On binlerce Ezidi kadreşimiz zulum gördü. Hala ezidi kadınlarından haberimiz yok.
 
-Bu tecavüz çetesi 25 gündün Kobani'ye evimize girmeye çalışıyorlar. Kürtlerin kadınları bize helaldir diye fetva çıkarıyorlar. Hükümetin El Nusra'ya, IŞİD'e bu ayrıcalıklı yaklaşımı kırılma yarattı. Halk bunu yüreğinde hissetti. Başbakan'a çağrıda bulunduk, ve şunları söyledik: Kürtlerin devleti yok diye mi sahipsizler? Kendisi Hayır, Kürtlerin devleti biziz' dedi.
 
- IŞİD'e karşı birlikte mücadele edelim. Kendi halkımızla mücadele edelim.
 
Kobani'den telefon geldi
 
- Kobane'den Mürşitpınar Sınır Kapısı IŞİD'in eline geçebilir diye telefon aldık. Bu durumda halkımızı eyleme çağırdık. Türkiye'nin de geleceğini kurtaracak çağrıyı yaptık ve halkımızı Kobani için eyleme çağırdık.
 
- İnsanları asla şiddete devat etmedik. Ancak Batman'da bazı sivil kişilerin silah ettiği haberi geldi, arkasından film koptu. Provakatörler devreye girdi.
 
- Bizim beklentimiz Kobani'nin düşmeyeceğini haykırmaktı. Ülkenin Başbakanı Kobani düşmeyecek derken, Cumhurbaşkanı 'Kobani düştü düşecek' diyordu. Biz şiddet kullanın demedik. Ama İçişleri Bakanı 'misliyle karşılık bulanacak' diye şiddet çağrısı yaptı.
 
- HPD bir siyasal partidir. Çözüm süreci ayrı Kobani ayrı denmesi yurttaşlarımızda bir öfkeye neden olmuştur. Bizler bu sürece böyle girdik. Şimdi çıkıp HDP suçludur demek sorunun çözümün ortaya koymaz. Bizi bu oktaya getiren gerekçeleri söyledik. Eksiği var fazlası yok.
 
- Kürt bu ülkenin düşman değildir. Alevi bu ülkenin düşmanı değildir. halkları birbirien düşürmeye çalışacak yaklaşımdan uzak durmalıyız. Başımıza gelecek en büyük felaket halkları birbine düşürmektir. Türkiye gerçek bir barış ve kardeşlik demokrasi ülkesi olsun diyenlerdiniz.
 
- Kobani hala direniyor.
 
- Kimse asla şiddet eylemine yönelmemelidir. Harkes bu noktada dikkatli davranmalıdır.

HABERE YORUM KAT