1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Hatip Dicle açıklaması
Demirtaş'tan Hatip Dicle açıklaması

Demirtaş'tan Hatip Dicle açıklaması

DİYARBAKIR - KCK tutuklusu DEP eski Milletvekili Hatip Dicle'nin annesi dün tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi'nde yaşamını yitirdi.

A+A-

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Dicle'nin annesinin cenazesine katılmamasını değerlendiren BPD Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Devletin bu kadar zulmünü görmüş bir insan olarak,bu acı gününde devletten herhangi bir iyilik, lütuf beklemediğini belirterek, annesinin cenazesine çok üzgün olmasına rağmen katılmayacağını söyledi" dedi.


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hatip Dicle'ye başsağlığı dileyerek şöyle konuştu: "Yakınlarına, partililerimize sabırlar diliyorum. Hatip bey, yaşamının büyük bir kısmını cezaevinde geçirdi.Milletvekili olduğu dönemde parlamentoda zorla, hukuksuz ve haksız bir şekilde çıkarılarak tutuklandı. 10 yıl boyunca cezaevinde kaldı.Son 4 yıldır, gerçekten barış için, bir tek insanın burnu kanamaması için çaba sarf ederken, yine haksız bir şekilde tutuklandı. Ceza almamış olmasına rağmen dört yıldır rehine olarak tutuluyor.Milletvekili seçildi, elinden alındı. Devlet tarafından büyük haksızlıklara ve zulme uğradı. Devletin bu kadar zulmünü görmüş bir insan olarak, bu acı gününde devletten herhangi bir iyilik, lütuf beklemediğini belirterek annesinin cenazesine çok üzgün olmasına rağmen katılmayacağını söyledi. Bu devlete karşı bir tavırdır. Bu yargıçlar utanır mı bilmiyorum. Halkımızın başı sağolsun."

HABERE YORUM KAT