1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan flaş açıklamalar
Demirtaş'tan flaş açıklamalar

Demirtaş'tan flaş açıklamalar

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi.

A+A-
Demirtaş Öcalanla dün gece görüşüldüğünü ve Öcalan'ın da her iki tarafa diyalog ve görüşmeleri yürütme çağrısında bulunduğunu açıkladı.
 
'Yaşananların sorumlusu HDP' gibi yüzeysel yaklaşımla dosyayı kapatanlar olup bitenleren hiçbirşey anlamamış demektir.
 
Türkiye halkları Türkiye'nin her yerinde yaşayan insanlar çözüm sürecini destekledi ve adım bekledi.
 
Suriye'de yaşanan iç savaş biz hükümetin Suriye politikasını eleştirdik.
 
Suriyede yaşananlar iç meselemiz ise, Kobani'de yaşananlar bizim evimizin iç meselesi.
 
Hükümet oradaki insanları ayırarak yardım etti. Toplumda kırılmalar yaşandı.
 
Hükümetin Suriye politikası Türkiye'de kırılmalara yol açtı. Kobani'de yaşananlar evimizin içindeki meseledir. Kobani'ye sıra gelinde bir yardım TIR'ının gönderilmesi için onlarca görüşme yaptık.
 
Kürtler, Süryaniler, Şiiler, Türkmenler  dünyadan bir destek görmedi. Bunların hepsi kırılma yarattı.  Arkalarında güçlü devletlerin ve Türkiye hükümetinin olmadığını gördük. Bu kırılmayı yaratan bizler değiliz.. Onbinlerce insan IŞİD tarafından katledildi. Hala Ezidi kardeşlerimizin ne olduğundan kimsenin haberi yok. IŞİD'e karşı açık bir tavır görmedi. Bütün bunlar yaşanırken halk arkasında bir destek görmedi.
 
Bu terörist çetesi 25 gündür devletin gözü önünde Kobaniye, evimizin içine girmeye çalışıyor.
 
IŞİD'E SERT ÇIKILMIYOR AMA HALKIMIZ COPLANIYOR
 
Biz kendi hükümetimizden bu katliama sessiz kalmayalım diye görüşme yapıyoruz. Fakat IŞİD'e karşı sert eleştiri yapmayanlar halkımıza orada gazlıyor copluyor. Herşeye rağmen hükümetle temas kurduk, başbakanla görüşme yaptık. Dialog sürecini geliştirmeye çalıştık. Halktaki kırılmayı öfke birikmesini anlatmaya çalıştık. Fakat hükümet orada yaşayan halkları siyasi düşüncesine göre ayırarak yardım etti. PYD'li olana başka olmayana başka, Esad'dan yana Şii'ye başka olmayana başka, ılımlı Arap muhalife başka olmayana başka davrandı hükümet. Bunların Türkiye'de yansımaları oldu, kırılmalar yarattı.
 
ŞİDDETİ BÜYÜTEN HDP'NİN ÇAĞRISI DEĞİL
 
 IŞİD Mürşitpınar'a yükleniyor' haberini alınca halkı eyleme çağırdık
 
İlk Varto'dan ölüm haberi geldi. Batmanda karanlık silahlı sivil kişilerin silahla göstericilere ateş ettiği haberi geldi ve film koptu.
 
Şiddeti büyüten HDP'nin çağrısı değil, halkı gösterilerin değil. Şiddeti  tahrik edenleri bulmak devletin görevi.
 
Hükümet merak ediyorsa tüm bunları araştırıp bulması kolaydır. Çözüm süreci başka Kobani başka denmesi halkımızda öflkeye neden olmaktadır. Bu doğru bir tutum değildir.
 
ŞİDDET ŞU ANDAN İTİBAREN DURMALIDIR
 
Bütün bu olayların sebebi HDP'nin çağrısıdır demek hatadır. Bütün bu Ortadoğu konusunda çözüm bulmak istiyorsak  ele ele vermeliyiz. Kürtler bu vatanın düşmanı değildir. Bşaımıza glecek en büyük felaket halklar arasında olacak savaştır. Türkiye'den bir Suriye yaratmak isteyenler var. Biz Türkiye'nin gerçek bir kardeşlik va barış toplumu olması için uğraşıyoruz.
 
Hiç bir yerde tek bir şiddet eylemine kimse yönelmemelidir. 
 
Arkadaşlarımız bu çerçevede Yalçın Akdoğan'la görüşme gerçekleştirmişti. Biz diyalogtan yanayız. Kobani'ye sahip çıkmak isteyenler müdahale edilmemelidir ancak şiddet şu andan itibaren durmalıdır.
 
ÖCALAN'LA MESAJLAŞTIK
 
Bizim diyalogla çözemeyeceğimiz bir sorun yok. Şu saat itibariyle şiddet olayları durmalı. Provakasyon tehlikesi ortaya çıkmış durumdadır. Dün gece Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurduk.
 
Öcalan da her iki tarafa diyalog ve görüşmeleri yürütme çağrısında bulundu.İtidal telkin ediyor.
 
Medya HDP'ye karşı öfke ve nefret dili kullanılmamalı.Zaten oluşmuş duygu kırılmasına sebep olmamalı. Kardeşliğimizin temelleri ciddi bir şekilde sarsılıyor. Gelin sorunalrımızı birlikte çözelim. Kobani'yi birlikte kurtaralım.
 
TÜRKİYE SURİYE SAVAŞINDAN UZAK DURMALIDIR
 
Kobani'ye sahip çıkmanın çok yöntemi var, somut yardım ulaşmazsa onun adı yardım olmaz. Türkiye'nin politik olarak bunun arkasında olduğunu göstermesi iyi olacak. Tükiye dışında başka kanal yok. Türkiyenin kesinlikle Suriye savaşında uzak durması lazım. Bir de müzakere sürecini hızlandırarak izleme ve görüşme heyetlerini genişletmemiz lazım .
 
Kaynak:Milliyet

HABERE YORUM KAT