1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı
Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı

Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerinde açlık grevi başlatan tutukluların talepleri ile ilgili somut bir gelişme kaydedilmediğini belirterek

A+A-

“Özellikle açlık grevlerinin bu kadar kritik bir noktaya geldiği dönemde başbakanın daha dikkatli, daha duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atması için bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum. Somut adımlar atılması konusunda hükümet nezdinde de temaslarımızı sürdüreceğiz” dedi.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde Diyarbakır Barosu'nun 43. Olağan Genel Kurul toplantısına katılarak oy kullandı. Oy kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin bir an evvel bitirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Demirtaş, “Açlık grevi yapan tutukluların talepleri ile ilgili somut bir gelişme kaydedilmiş değil. Maalesef ki açlık grevlerini bitirebilecek bir pozisyon oluşturulamadı. Biz de bunun için her gün gayret gösteriyoruz. Adalet Bakanı'nın önümüzdeki hafta için anadilde savunma ile ilgili açıklaması vardı. Bu konu ile ilgili yasal adımların atılacağı şeklinde açıklamalar oldu. Bu konuyu önemsiyoruz. Ama yine ciddi bir hukuksuzluk olarak 1.5 yıldır süren İmralı tecridi meselesinde de hiç bir adım atılmış değil. Başbakanın dünkü açıklamalarından bu hukuksuzluğun ciddi bir şekilde devam edeceği izlenimi edindik. Bu doğru bir yaklaşım değil, bir defa avukatların tutuklularla görüşmesi CMK'da düzenlenmiştir. Özellikle açlık grevlerinin bu kadar kritik bir noktaya geldiği dönemde Başbakan'ın daha dikkatli, daha duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atması için bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum. Restleşme belki siyasetin doğası gibi görünebilir, ama ortada insanların hayatı gibi kritik bir mesele varken bence herkesin, bizler de dahil bütün siyasetçilerin çok daha dikkatli davranması lazım. Cezaevindeki açlık grevlerinde 54. güne giren arkadaşlarımızın sağlık durumları hayatı risk oluşturmaya başladı. Bu nedenle somut adımlar atılması konusunda hükümet nezdinde de temaslarımızı sürdüreceğiz. Açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmadan bir an evvel sonlanması için biz de çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatların İmralı ve diğer siyasi tutuklularla görüşemeyeceğini söylemesini yanlış bulduğunu belirten Demirtaş, bunun anayasal hiçbir dayanağının olmadığını söyledi. Demirtaş, “Avukatların müvekkilleriyle görüşmesi başbakanın iznine tabi değildir. Bunu söylemesi doğru bir iş olmaz ve böylesi bir süreçte de çözüme katkı sağlamaz. Avukatların İmralı'da düzenli yapacakları görüşmelerle açlık grevlerinde yumuşama olacağını düşünüyorum. Cezaevlerinde yaptığımız görüşmelerde bunun sinyalini aldık. Bununla birlikte Kürt meselesinin yeniden müzakere aşamasıyla ele alınması, hükümetin bu konuda bir yaklaşım ortaya koyması da açlık grevinin bitmesi için önemli bir adım olur. Biz de BDP olarak bu adımları hem destekleriz, hem de açlık grevlerinin sonuçlanması için gerekirse cezaevlerindeki tutuklularla görüşürüz. Bu saatten sonra artık şov, kebap tandır meselesine girmenin hiçbir ciddiyeti yok. İnsanlar bedenini ölüme yatırmışken kimse böyle bir lükse sahip olamaz” şeklinde konuştu.

BDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN AÇLIK GREVİ BAŞLATMASI
Bir gazetecinin bu sorunların çözülmemesi durumunda BDP'li milletvekillerinin parlamentoda açlık grevi başlatacağı yönünde duyumlar alındığının sorulması üzerine Demirtaş, bütün yolların tükenmesi durumunda böyle bir eylem yapılabileceğini söyledi. Demirtaş, “Bu açlık grevlerini çözümle sonuçlandırmak için gayret gösteriyoruz. Eğer bütün bu yollar tıkanırsa milletvekillerimizin de bu konuda bir kararlılığı var, bunun yeri neresi olur bilmem. Parlamento mu olur, başka bir yer mi olur onu bilmiyorum. Ama bu konuda parti yönetimimiz bir karar alacaktır” ifadelerini kullandı.
Leyla Zana'nın açlık grevleri ile ilgili Avrupa Birliği'ne mektup yazıp yazmadığının sorulmasına ise Demirtaş, “Sayın Leyla Zana'nın kişisel olarak yazdığı bir mektup var. Bizim de benzer bir çalışmamız oldu. Bütün milletvekilleri açlık grevleri ile ilgili büyük bir çaba gösteriyoruz” yanıtını verdi.
Hükümet nezdindeki girişimlerin kimlerle yapılacağı sorusuna ise Demirtaş, “Bizim sorunları çözme niyetiyle hareket eden hiç kimseyle görüşmeme gibi bir tavrımız olmaz. Sonuçta cezaevinde insanlar ölmek üzere, her gün çatışmalarda insanlar ölüyor. Bunları bitirmek için diyalog etkili olacaksa ki biz etkili olacağını düşünüyoruz. Diyalog siyasetin çözüm bulma yöntemleri açısından en etkili olanıdır. Biz de hükümet nezdinde Sayın Başbakan ve sayın bakanlarla bu konuları tartışmaktan kaçmayız” yanıtını verdi.
(AKK-ÖZ-Y)