1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Davutoğlu'na yeni çağrı
Demirtaş'tan Davutoğlu'na yeni çağrı

Demirtaş'tan Davutoğlu'na yeni çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dişişleri Bakanlığı'nın Zergelê köyü katliamını yaptığı açıklamayla doğruladığını belirterek, HDP'nin Zergelê'de incelemede bulunacağını söyledi.

A+A-

 Saray dışında herkesin barış istediğinin altını çizen Demirtaş, "Kandil'i dümdüz edene kadar operasyonlar devam edecek" diyen Davutoğlu'nun "Bize silah sıkmayana biz de sıkmayız" demesi gerektiğinin vurguladı.

HDP il eşbaşkanları toplantısı öncesi HDP Genel Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Zergelê köyünde gerçekleştirilen katliamın Dişişleri Bakanlığı'nın da doğruladığına belirterek, "Bombardımanın yaşandığı yere heyet göndereceğiz" dedi. Demirtaş, "Analar ağlamasın diye başlattığımız bir süreçte, iktidar uğruna her gün anaların ağladığı bir sürece girilmiş durumda" diye konuştu.
 
'Varsa bir hakkında soruşturma açılacak parti AKP 'dir'


Parti kapatmaya ilişkin konuşan Demirtaş, "Ben kapatılacak demedim. Kapatılma çalışması var. 'Bir dava açabilirsek en azından hazine parasını alırız' diyorlar. Varsa bir hakkında soruşturma açılacak parti AKP 'dir. Roboski'yi, Gezi'yi yapan, 134 çocuğu sokakta katleden ve bununla gurur duyan onlardır. Her gün yurt dışına yasa dışı silah gönderen, DAİŞ terör örgütüne yardım eden onlardır" şeklinde konuştu. Demirtaş, Yargıtay'ın HDP hakkında açmış olduğu bir davanın olmadığını söyledi.
 
Demirtaş: Başbakan 'Bize silah sıkmayana biz de sıkmayız' demeli


Gazetecilerin "Kandil'e gittiniz mi?" sorusuna Demirtaş, "Her gün savaş uçakları tarafından bombardımana tutulan sivillerin katledildiği bir yer, biz nasıl heyet gönderelim" şeklinde yanıt verdi. Demirtaş, PKK ve devletin elini derhal tetikten çekmesi gerektiğini söyledi. Her gün ölümlerin geldiği bir süreçte politika yapmanın zorlaştığını belirten Demirtaş, Türkiye toplumunun sesini yükseltmesi halinde barışın geleceğine dikkat çekti. Demirtaş, "Başbakan her gün çıkıp 'Kandil'i dümdüz edene kadar operasyonlar devam edecek' diyor. Başbakan bunları söylemek yerine, 'Bize silah sıkmayana biz de sıkmayız' demesi lazım. Hayatını kaybeden insanların hepsi bizim insanlarımız, bu ülkede omuzlarda taşınan her tabutun sorumluluğu siyasi iktidarındır" dedi.
 
'Saray dışında herkes barış istiyor'


Bir an önce bir diyalog sürecine girilmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, kamuoyunun AKP çevrelerinin toplumu şiddet yanlısı ve barış yanlısı, yani AKP gibi Türkiye toplumunu kutuplaştırmaya çalıştığını belirtti. Demirtaş, "Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Saray ve çevresi dışında herkes barış istiyor. Hiç kimse kin ve nefret ile birbirine yaklaşmamalı bu günler de geçer" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler