1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan atanamayan öğretmenlere görev sözü
Demirtaş'tan atanamayan öğretmenlere görev sözü

Demirtaş'tan atanamayan öğretmenlere görev sözü

Partisinin İstanbul 2'inci bölge milletvekili adayları ile birlikte, Aksaray Metro Meydanı'nda halkla buluşan ve binlerin katılımıyla mitinge dönüşen buluşmada yurttaşlara seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 13 yıldır ellerinde bulundurdukl

A+A-
AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında bu yana 'çözeceğim' dediği hiçbir sorunu çözmediğine dikkat çeken Demirtaş, atanamayan öğretmenlere ise "Haziranda biz hükümete gelelim, Temmuz'da siz görev başındasınız" diyerek seslendi.
 
 
HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'da halkla buluştu. 2. Bölge Milletvekili adaylarının katılımıyla Aksaray Metro Durağı'nda gerçekleşen buluşma, yoğun ilgi nedeniyle mitinge dönüştü. "Biz'ler Meclise" yazılı HDP bayraklarıyla donatılan alana sığmayanlar çevredeki otobüs durakları ve ağaçların üzerine çıktı. Kitle, Demirtaş ve milletvekili adaylarını, çalınan Kürtçe ve Türkçe seçim müzikleri eşliğinde halay çekip, horona durarak bekledi.
 
 
Milletvekili adaylarının seçim otobüsünün üzerine çıkarak alandaki selamlamalarıyla başlayan mitingde, HDP il eşbaşkanlarının açılış konuşmaları sonrası Eş Genel Başkan ve İstanbul Milletvekili Adayı Selahattin Demirtaş kitleye hitap etti.
 
 
Selamladığı kitlenin "Demirtaş Başbakan" sloganları arasında konuşmasına başlayan Demirtaş, "Siz yan yana durdukça aşılmayacak, yıkılmayacak hiçbir baraj yoktur. Bu sel var ya işte bu sel, tüm barajları yıkacak" dedi.
 
 
'Halk HDP'nin barış ve kardeşlik mesajını, uzatılan eli tutuyorsa kazandık demektir'
 
 
"Bugün Trakya'daki kardeşlerimiz, Karadeniz'den Ege'ye Türkiye'nin dört bir tarafında, HDP'nin barış ve kardeşlik mesajını, uzatılan eli tutuyorsa artık kazandık demektir" diyen Demirtaş, "İnanın ki seçimin en büyük kazanımı budur. Ülkenin her bir köyünde, ilçesinde, kentinde herkeste büyük korku, kaygı var. AKP korkusudur bu, AKP. Halk AKP'den korkar hale gelmiş. Çünkü 13 yıldır ellerinde bulundurdukları bütün yetkiyi, devleti ele geçirmek için kullandılar. Yargı, medya, bütün bürokrasiyi egemenlikleri altına aldılar. 'Devlet bizimdir' diyerek AKP'li olmayan, boyun eğmeyenlere yaşam hakkı tanımadılar" ifadelerini kullandı.
 
 
'HDP'nin baraj altında kalması Türkiye'nin yararına mıdır?'
 
 
Ardından miting meydanlarında AKP propagandası yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, HDP'ye yönelik hedef gösterici söylemleri ve hakaretleri üzerinde duran Demirtaş, "Nerede bir mikrofon görseler ağız dolusu HDP'ye hakaret yağdırıyorlar. Baraj altında kalalım diye niye bu kadar uğraşıyorlar? Türkiye'nin bunu kendisine sorması lazım. HDP baraj altında kalırsa bu Türkiye'nin hayrına olur mu? Bizden daha az oy alan Saadet Partisi kalırsa, Türkiye'nin yararına olur mu? Her partinin seçmeni kıymetlidir" ifadelerini kullandı.
 
 
Türkiye'de yaşayan yurttaşların yüzde 25'inin baraj nedeniyle parlamentoda temsil hakkı bulamadığını belirten Demirtaş, "HDP'nin baraj altında kalması için canla, başla çalışıyorlar. Bu Türkiye'nin, demokrasinin hayrına mı? Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıyor, günde 3 defa miting yapıyor. Bütün amaç, HDP baraj dışında kalsın" diye konuştu.
 
 
'Ahmet Hoca sen gel demokrasinin çaresi HDP'ye oy ver'
 
 
Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın miting miting dolaşarak Erdoğan'ın hayalindeki Başkanlık sistemi için oy istediğine işaret eden Demirtaş, şunları söyledi: "Toplayın, size toplamayın demiyoruz. Çünkü ihtiyacınız var. Onlarda biliyorlar Ahmet Davutoğlu bu işi götüremiyor. Başbakan da halen inanamıyor. Meydan meydan dolaşıp Recep Tayyip Erdoğan'a oy topluyor. Kazansa bir dert, kaybetse bir dert. Seçim kazansa da kazanmasa da Başbakanlık gidecek. E sen o zaman niye meydan meydan dolaşıyorsun Ahmet hoca. Biz sana üzülüyoruz. Sen de gel demokrasinin çaresi HDP'ye oy ver. En azından kurtulma şansı olur Başbakanlık koltuğunun."
 
 
Demirtaş, bu sözlerinin ardından ise Davutoğlu'na, "Onu Başkan yaptırmayacağız, ama seni de Başbakan yaptırmayacağız. Çünkü insanları hor gördünüz, kırdınız. Egemenliği kendi tekelinize alarak demokrasiyi zehirlediniz" sözleriyle seslendi. Demirtaş, halka ise "Bir iktidar zehirlendi mi ona HDP verin. İktidar zehirlemelerine iyi gelir. Bir oy verin HDP'ye bakın nasıl iyileşiyor Türkiye. HDP'yi parlamento dışında bırakmaya çalışanlara karşı Türkiye'nin dört bir yanından bu sese ses verin ki bu ülkeye barış gelsin. Ülkenizin kanayan yaralarına HDP merhem olsun. HDP'ye oy verin ki kadınların nefesi, yoksulların, köylülerin sesi gitsin Ankara'ya. Bütün ezilenler, alın teriyle bu ülkeyi kalkındıranlar gün sizin gününüz" çağrısında bulundu.
 
 
'Özgürlüğe evet diyenler HDP'de buluşarak özgürlüğe yürüyorlar'
 
 
Halkların önünde diktatörlük ve özgürlük olmak üzere iki çizginin olduğunun altını çizen Demirtaş, özgürlüğe 'evet' diyenlerin HDP'de buluşarak özgürlüğe yürüdüğünü vurguladı.
 
 
Sözlerinin devamında AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında bu yana 'çözeceğim' dediği hiçbir sorunu çözmediğini de söyleyen Demirtaş, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ'ın bugün katıldığı Siirt mitinginde söylediği 'Siirt'te Kürde Kürt, Arap'a Arap, hırsızlara dızo derler' şeklindeki sözlerine de atıfta bulunarak, "2002'de seçime girerken Türkiye'ye ne vaat etmiş onları bir hatırlayın. 'Yeni Anayasa' demişler. darbe Anayasa'sını yapan öldü gitti, yaptılar mı? Kürt sorunu çözeceğiz dediler. Şimdi 'Kürt sorunu yok' diyorlar. Alevilerin sorunu çözecektiler, şimdi geldikleri noktaya bakın. Avrupa Birliği'ne girecektik, Kıbrıs meselesini, Ermeni meselesini çözeceklerdi, şimdi geldikleri noktaya bakın. Komşularla sıfır sorun dediler. Maşallah komşu kalmadı. Lüks, israf haram dediler. Lüksün içinde boğulacak noktaya geldiler" ifadelerini kullandı.
 
 
'HDP sizin hırsızlık musluğunuzu kapatacak'
 
 
Demirtaş, sözlerine şu şekilde devam etti: "Cumhurbaşkanı ve onun küçüğü, 'Biz bunları başaramadık' diyemiyorlar. Yalan ve iftira dışında ellerinde hiçbir şey yok. Meral Akşener'e yönelik kadın kimliğini de hedef alan ahlaksızca kampanya başlattılar. Arkadaşlarımızı her gün hedef gösteriyorlar. Halkın parasını çalıp yerken domuz gibi şişenler bunu yapıyorlar. Niye? HDP gelirse sizin hırsızlık musluğunuzu kapatacak, rant hortumlarınızı kesecek. Sizi domuz gibi semirten hortumları keseceğiz merak etmeyin."
 
 
İnsanların kabine dokunun
 
 
Demirtaş, alanda bulunanlara, maruz kaldıkları saldırılara karşı sağduyu çağrısında da bulundu. Her gün daha yüksek bir tempoyla çalışacak, HDP'nin "Yeni Yaşam" ve "Büyük İnsanlık" çağrısını halka götüreceklerini belirten Demirtaş, seçim kampanyalarını hiç kimseyi düşmanlaştırmadan, ötekileştirmeden yürüteceklerini vurgulayarak, partililere "AKP'li, CHP'li, MHP'li, HDP'li olmadan önce göğsünün kafesinde kalp olan insan var karşımızda. O kalbe dokunun o kalbe" sözleriyle seslendi.
 
 
Avrupa'da oy verme işleminin başladığını da hatırlatan Demirtaş, Türkiyeli seçmenlere şu çağrıyı yaptı: "Mutlaka sandık başına gidin, oyunuzu verin. 'Bir oydan ne çıkar' demeyin. Belki de barajı yıkacak oy senin elindeki zarftır. Belki de o bir oy, AKP'nin sonunu getirecek. Barajın bir oyluk canı var, bir oyluk."
 
 
Atanamayan öğretmenlere görev sözü
 
 
Demirtaş, atanamayan öğretmenlere ise "Haziranda biz hükümete gelelim Temmuz'da siz görev başındasınız" diyerek seslendi. Demirtaş sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
 
 
"Biz zamanlar Mursi'nin adını dillerinden düşürmeyenler Darbeci Sisi'yle ilişki kurdular. İşlerine gelmediği zaman en yakın, can arkadaşlarını çizmekten çekinmezler. Abdullah Gül suskun kalıyor, içine atıyor. Tayyip Erdoğan onu da çizdi. Can yoldaşım dediklerini çizen biri, halkı hayli hayli yarı yolda bırakır. Biz işte bu geleneği Türkiye'nin başına bela olmaktan kurtarmak zorundayız. İyi çalışıp güçlü bir seçim kampanyası yürütürsek bunlara nal toplatacağız, nal."
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT