1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş’a uluslararası barış ödülü
Demirtaş’a uluslararası barış ödülü

Demirtaş’a uluslararası barış ödülü

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır’da HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, “Türkiye’de defalarca saldırıya uğradık. Arkadaşlarımız diri diri yakılmak istendi, katledildi. Bütün bu saldırılara karşı sağduyuya sarılmalıyız” dedi. Demirtaş’a ayrıca 2

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısı ile kentte bulunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri ve iş insanları ile bir araya geldi.

HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları ile kentin HDP milletvekili adaylarının yanı sıra GORAN ve YNK heyeti de katıldı.

Basın toplantısında konuşan Demirtaş HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, “Türkiye’de defalarca saldırıya uğradık. Arkadaşlarımız diri diri yakılmak istendi, katledildi. Bütün bu saldırılara karşı sağduyuya sarılmalıyız. 7 Haziranda sağduyunun, barışın kazanmasını istiyoruz. Şiddete şiddetle karşılık verilseydi emin ol ülke yaşanılamaz hale gelirdi. Ama biz barışı, halkımız en çok barışı istiyor” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Seçimden tam anlamıyla bir barış çıkarmak istiyoruz”

“Elbette her seçim bir yenilenme, bir toplumda yenileşme duygusu yaratır ama daha önce gerçekleştirilen hiçbir seçim toplumda bu kadar kırılma ya da yenilenmeye vesile olmayacaktır. Türkiye’nin 81 vilayetinde yaşayan bütün farklı kesimler, hepimiz farkındayız ki sandığa atacağımız oy sadece kendimizi etkilemeyecek.

“Sandığa atacağımız her bir oy Türkiye’nin şekillenmesinde etkin rol oynayacaktır. Belki 120 yıldır yüzümüzün gülmediği, acı üstüne acı yaşayan bir toplum olarak bu seçimden beklentimizin barış olduğunu belirtirsek yanılmış olmayız. Öyle sadece silahların sustuğu bir barıştan bahsetmiyoruz. Elbette silahlar susmalı ama bir yerde açlık, sefalet varsa barış henüz yoktur. Çevremiz katlediliyorsa, sözlü saldırı varsa barış henüz yoktur. Biz bu seçimden tam anlamıyla bir barış çıkarmak istiyoruz.

“Baraj sadece HDP’nin sorunu değil”

“HDP olarak Türkiye’nin tüm kesimlerle bir araya gelerek parlamentoda eşit ve hakkaniyetli bir temsil yaratmak istiyoruz. Bu ülkede yüzde on barajını biz koymadık. Böyle bir baraj olmasına rağmen parlamentoda temsiliyetin önemli olduğuna inanarak bağımsız olarak meclise girdik.

“Baraj sadece HDP’nin sorunu değil, bu ülkede 20’ye yakın parti oy almasına rağmen meclise giremiyor. Bizde bu dönem parlamentoya giremezsek bu ülkenin büyük çoğunluğu meclis dışında kalmış olacak. İşte bu seçime ve sisteme ileri demokrasi deniliyor.

“Biz parti olarak seçime girme kararı alana kadar böyle diyorlardı. Eminim ki biz parti olarak seçime girdiğimizde saraydaki adam, ‘bedavadan 40 milletvekili geliyor’ diye elini ovuşturmaya başladı. Bizden daha akıllısı olamaz, Kürtler bu kadar akıllı olamaz diyorlardı. Sanıyorlardı ki Allah bir tek onlara akıl vermiş. Onlardan başka kimse siyaset yapamaz sanıyorlardı. Ama bizlerin bu yükselişini görünce korkup, durmadan saldırmaya başladılar.

“Bu ülkede herkes onlar gibi aklını kaybetmiş olsaydı emin olun ki Türkiye, Suriye gibi olmuştu. Bugün Türkiye’de bir iç savaş yoksa bunu HDP’ye borçluyuz. Suriye’deki halklar binlerce yıl bir arada yaşıyorlardı ama şimdi gidin bakın aynı mahallede yaşayamıyorlar. Suriye’de savaşan hangi örgüt kazandı çok merak ediyorum.

“AKP’nin Türkiye’si, Suriye’dir”

“Suriye’deki savaş bir gün bitecek ama orada sadece bu savaşı körükleyenler kazanacak. Oraya kule dikmek, petrolünü almak için gidenler kazanacak. Tek bir istisna var, oda Rojava. Birlikte yaşayamayan halklar, Rojava’da beraber yaşamaya başladı.

“Ya Suriye gibi olacağız ya da HDP gibi olacağız. AKP’nin Türkiye’si, Suriye’dir. Çünkü tek tek ayırıyor ve tek dil, tek din altında toplamaya çalışıyor. Bu ülkede herkes özgür olsun, Kürt Kürt gibi yaşasın, isteyen kiliseye gitsin hiç korkmasın, cemevlerine kimse laf söylemesin istiyoruz. Ve bunları koruyan bir iktidar olsun istiyoruz.

“Defalarca saldırıya uğradık”

“Türkiye’de defalarca saldırıya uğradık. Arkadaşlarımız diri diri yakılmak istendi, katledildi. Bütün bu saldırılara karşı sağduyuya sarılmalıyız. 7 Haziranda sağduyunun, barışın kazanmasını istiyoruz. Şiddete şiddetle karşılık verilseydi emin ol ülke yaşanılamaz hale gelirdi. Ama biz barışı, halkımız en çok barışı istiyor.

“Biz silahlı mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz. Ben Cumhurbaşkanı olsam, 10 Ağustos’ta ben seçilsem bütün partilerin parlamentoya gelmesinin önünü açardım. Parlamentoya gelemeyen birisi o parlamentoya kendisine hitap ettiğini düşünemez başka arayışlara girer.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasayı ihlal ederek HDP’yi baraj altında bırakmak istiyor. Gönlümde bir aslan yatıyor ama söylemeyeceğim diyor. 7 Haziran’da senin gönlündeki o aslanı kediye çevireceğiz. 7 Haziranda o kedinin kim olduğunu rahat rahat söyleyebilirsin artık.”

Demirtaş’a uluslararası barış ödülü

Uluslararası Barış Bürosu İtalya Temsilcisi Fulgida Barattoni, 2015 Uluslararası Barış Ödülü’nü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verdi.

Basın toplantısında konuşan ve ödülü Demirtaş’a veren Barattoni “Bu ödül açtığınız barış yolunda sizi takip eden genç ve kadınların sizi yalnız bırakmadığı anlamını taşıyor. Türkiye’deki gelecek nesle, özgür yarınları inşa edeceğinize inanarak bu ödüle layık olduğunuzu düşünüyorum” dedi.

Ödülü alan Demirtaş, “Bu ödülü sokakta yitirmiş olduğumuz insanlar ve yüreği acılı tüm anneler adına kabul ediyorum” dedi. (İMC TV)

HABERE YORUM KAT