1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş’a kim suikast peşinde?
Demirtaş’a kim suikast peşinde?

Demirtaş’a kim suikast peşinde?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın makam aracına kendisinin de içinde bulunduğu sırada suikast girişiminde bulunduğu haberi büyük yankı uyandırdı.

A+A-

HDP’liler “var” diyor, valilik ise “Yok” diyor. Demirtaş’a suikast konusu geçtiğimiz aylarda da gündem olmuş ve konu İçişleri Bakanlığı’na kadar taşınmıştı. HDP’nin Rojava yönetiminden “IŞİD’in suikast için ekip gönderdiği” uyarısı yapılmış ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, İçişleri Bakanlığı’na konuya ilişkin dilekçe vermişti.
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın makam aracına kendisinin de içinde bulunduğu sırada suikast girişiminde bulunduğu haberi büyük yankı uyandırdı. Demirtaş’ın "Makam aracının kurşungeçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildi" açıklaması ile gündeme düşen haber gündem konusu oldu. Haberin uzunca dönmesinin ardından bu sabah itibari ile Diyarbakır Valiliği tarafından yazı bir açıklama yapılarak “Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir. Aracına yönelik herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir” açıklamasında bulundu.
 
HDP’li milletvekilleri ve partililer ise yaptıkları açıklamada olayın bir suikast olduğunu söylüyor. Hareket halinde bir aracın ön camına denk gelen sert bir cismin bırakacağı iz normal karşılanırken, Demirtaş’ın aracının arka camında bulunması kafalarda soru işareti bırakıyor. Yine zırhlı aracın camının bir katının delinip ikinci katına da ulaşması dikkat çekiyor. 
 
Önder, ‘Ciddi kaynaklardan bize uyarılar geliyor’ demişti
 
Olayın ardından akıllara Demirtaş’a yönelik suikast ile ilgili daha önceden yapılan açıklamalar geldi. 21 Mayıs 2015’te ilk açıklamayı yapan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Demirtaş’a yönelik suikast ile ilgili ciddi uyarların geldiğini söylemişti. Önder açıklamasında, “Ciddi kaynaklardan bize uyarılar geliyor. Fakat endişemizi sadece daha fazla çalışarak, daha dikkatli olarak aşıyoruz"
 
‘Demirtaş’a suikast için IŞİD ekip gönderdi’
 
Önder’in açıklamasının ardından HDP’nin Rojava yönetiminden Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’a suikast yapılacağı yönünde bilgi aldığı ve suikast için IŞİD’in ekip gönderdiği ortaya atıldı. 5 Ağustos 2015 tarihinde HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken imzasıyla İçişleri Bakanlığı’na konuya ilişkin dilekçe verdiği öğrenildi. Dilekçede, “Tarafımıza ulaşan kesine yakın bilgilere göre, Suriye’den IŞİD’e bağlı bir timin Eş Genel Başkanımız Sn. Selahattin Demirtaş’a suikast için Türkiye’ye giriş yaptığı öğrenilmiştir. Kişilerin eşkalleriyle ilgili bilgimiz bulunmamaktadır. Bu konuda gereğinin yapılmasını arz ve rica ederiz” ifadeleri yer aldı.
 
Demirtaş iddiaları doğrulamıştı
 
Eş Genel Başkan Demirtaş da 14 Ekim günü Batman’da yaptığı bir açıklama sırasında kendisine yönelik bir suikast girişimi olup, olmadığı şeklindeki bir soruyu da, "Herkesin yaşamı her an tehlikededir. Allah canımızı vermiş istediği zamanda alır" sözleriyle yanıtladı.
 
Sosyal medyada suikastla sallandı
 
Dün akşam suikast ile ilgili haberlerin çıkmasının ardından sosyal medya bu haberle çalkalandı. Birçok siyasetçi, gazeteci, aydın ve yazar Demirtaş’a geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, Twitter’da #SelahattinDemirtasYalnızDeğildir tagı oluşturularak gündeme girdi.
 
Twitter’daki bazı mesajlar şöyle:
 
HDP'de olağanüstü 'suikast' toplantısı
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik suikast girişimi HDP milletvekillerine yönelik saldırılara ilişkin Merkez Yürütme Kurulu olağanüstü toplantıya çağrıldı.

 

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik suikast girişimi ile HDP milletvekilleri ve temsilcilerine yönelik artan yönelimlere alınması gereken tedbirler konuşulacak. Toplantıda ayrıca Nusaybin'de halka yönelik yaşanan saldırılar ile milletvekillerinin durumu da değerlendirilecek.
 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın başkanlık edeceği toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başka programları olduğu için katılamayacak.  

 

Yüksekdağ'a yönelik öldürme kastıyla yapılan saldırılar, HDP milletvekillerine Mardin'de gerçekleştirilen saldırılar ile Demirtaş'a yönelik suikast girişimi HDP Merkez Yürütme Kurulu'nu harekete geçirdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler