1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Zana’nın aldığı kararın arkasındayız!
Demirtaş: Zana’nın aldığı kararın arkasındayız!

Demirtaş: Zana’nın aldığı kararın arkasındayız!

Ankara (Rûdaw) - HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Leyla Zana’nın barış için çırpınan bir siyasetçi olduğunu” söyledi.

A+A-

Selahattin Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) HDP Grup toplantısında konuştu. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur’un yeniden inşasına örnek verdiği İspanya’nın Toledo örneğinin tesadüfen verilmiş bir örnek olmadığını belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“Toledo İspanya iş savaşında 70 gün direnen bir ilçe. Toledo düştükten sonra Franco faşist rejimi dikta rejimi başlıyor 1975’e kadar. Toledo bütün İspanya direnişinin sembollerinden biri haline geliyor. 1975’te Franco rejimi devriliyor, 1982’de Toledo özerk bir bölgenin başkenti oluyor.
 
Şu anda Toledo’yu örnek veren başbakan anlaşılan o ki Franco’ya özenmiş durumda. Çünkü ‘Sur’u düşürüp Toledo yapmak istiyoruz’ diyorsa ben de ‘Franco olmak istiyorum’ diyor. Vay halimize. Biri Hitler öbürü Franco özentisi. Böyle bir dehşetle karşı karşıyayız.”
HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görüşme talebi konusunda da Demirtaş şunları söyledi:
 
“Aylar önce bir talepte bulunmuştu. Cumhurbaşkanı da ‘görüşebiliriz’ dedi. Biz de parti olarak görüşmede sakınca yoktur partimiz adına bir randevu talebi değil ama Leyla Zana barış için çırpınan bir siyasetçidir. Görüşebilir umarız; birşey çıkar mı çok umutlu değiliz ama.”
 
Erdoğan’ın, görüşmek için Leyla zana’nın yemin etmesi gerektiğini söylemesini eleştiren HDP Eşbaşkanı, şöyle devam etti:
 
“Senin sarayda her konuştuğun yemin mi etmiş? Muhtarlar yeminli mi? Fukaraları gece - gündüz çağırıp beyinlerini ütülüyorsun hepsi yemin mi etmiş? Saraya girmek için yemin şart mı? Bir milletvekilimiz bu konuda duyarlı davranacak eleştirileri göze alacak kendine yönelecek bütün o saldırıları göze alacak barış adına bir şey yapmaya çalışacak sen hakaret edeceksin.”
 
Demirtaş, konuşmasında şu ifadeleri de kullandı:
 
“Leyla Zana yemin eder mi etmez mi kendi bileceği iştir biz saygı duyarız. Bütünüyle de arkasındayız. Bugün çıkar yemin ediyorum dese de cumhurbaşkanı talimatıyla değil parlamento çalışmalarına katılmak için ben yeminimi tekrar ediyorum derse arkasındayız.
 
Hayır asla yeminimi tekrar etmem derse ki zaten bu şekilde ifade etti. ‘Ben eksik yemin etmedim fazla yemin ettim’ diyor. biz yine arkasındayız. Kimin barış kimin diyalog yanlısı olup olmadığı şu basit örnekte net ortaya çıktı.”  (Kaynak:Rüdaw)
   

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler